Otel işletmelerinde işgören seçimi ve bir alan çalışması
Selection of employees in hotel:An empircal sutdy
  1. Tez No: 211538
  2. Yazar: SONER ÇABUK
  3. Danışmanlar: PROF. EDİP ÖRÜCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Çalışmanın amacı, Ege ve Akdeniz sahillerindeki otel işletmelerinde insan kaynakları yönetimine sahip işletmelerin işgören seçimine yaklaşımlarındaki farklılıkları ortaya koymak ve otel işletmelerinin işgören seçim süreci uygulamalarını incelemektir. Birinci Bölüm'de, insan kaynakları kavramı, insan kaynakları yönetimi ve seçim sürecine ön hazırlık aşaması incelenmiştir. İşgören seçiminde işgören seçim kriterlerinin belirlenmesinde temel oluşturmasından dolayı iş analizleri ve iş tanımı ve gereklerinin açıklanmıştır. İkinci Bölüm'de otel işletmelerinin gerekli nitelik ve nicelikteki işgöreni bulmada kullandıkları iç kaynaklar ve dış kaynaklar ayrıntılı olarak incelenerek söz konusu kaynaklardan başvuru sağlamada kullanılan araçlar açıklanmıştır.İşgören seçim sürecini oluşturan temel aşamalar incelenerek süreç açıklanmaya çalışılmıştır. Üçüncü bölümde alan araştırması yapılmış ve 40 işletmenin orta ve üst kademe yöneticilerine anket yöntemi uygulanarak işgören seçim süreci ve insan kaynakları yönetimine sahip işetmelerdeki farklılıklar araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to determine differences and similarities in approaches regarding recruitment and selection processes employed by businesses in hotel management in Mediterranean and Aegean costs of Turkey by analyzing actual applications of recruitment and selection methods used to find and choose right types of employees. In the first part of this study, fundamental terms such as human resources and human resources management along with preliminary recruitment and selection processes of human resources are discussed. Important concepts such as job descriptions and job definitions, because of founding the basis in determining criteria for recruitment and selection process, are also explained and discussed in the first part. In the second part, both internal and external sources, methods and intermediaries used for recruitment as well as methods of handling applications received from applicants both within and outside of the company are explained in details. Therefore, the phases of recruitment and selection process are being tried to investigated, analyzed and explained as detailed as possible. In the third and final part of the study, the results of an empirical research conducted are presented and discussed. The research methodology consist surveys conducted among 40 middle and upper level managers in hotel and accommodation industry and analysis of the answers received regarding employee recruitment and selection process in order to determine and present differences of approaches employed among companies different geographic regions.