Kazakistan'da misyonerlik faaliyetleri
Missonary activities in Kazakhstan
  1. Tez No: 211543
  2. Yazar: ASSET ANUARBEKOV
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET ARAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bugün Kazakistan topraklarında yaşayan halk 8. asrın ortalarından itibaren İslam'agirmiş ve günümüze kadar da bu inançlarını muhafaza etmişlerdir.Kazakistan'ın 1991'de bağımsızlık kazanmasını müteakip hazırladığı anayasaya göregenel olarak devlet bütün dinlere karşı tarafsızdır. İşte bu bağımsızlık sonrası demokrasive hürriyet ortamında Hıristiyanlar insanların cehaletinden yararlanarak, onları kendiistekleri doğrultusunda yönlendirmek istemektedirler.Bugünlerde Kazakistan'da Hıristiyan dininin her üç akımı, yani Katolik, Ortodoks veProtestan mezhepleri faaliyetlerini sürdürmektedirler.Bunların dışında birçok tarikat ve özellikle bazı doğu inançları Kazakistan'dadinlerini serbestçe hem yaşama hem tebliğ etme fırsatı bulmuştur.1989 yılında 1 Ocak'ta ülkede 30 ayrı mezhebe ait 700 dini grup bulunmuş, 1 Ocak2003'te bu rakam 62 ayrı mezhebe ait yaklaşık 3 000 grup olarak değişmiştir. Bugün iseKazakistan'da 46 çeşit dini tarikat kayıtlıdır.Misyoner teşkilatlarının zaman ve zemine göre değişen pek çok yöntemleri vardır.Hem her şey ve her yol meşru görülmektedir. Kazakistan şartlarında misyonerler özellikleİslami bilgi eksikliğini çok iyi kullanmaktadırlar
Özet (Çeviri)
The people that live in Kazakhstan today began to convert into İslam in the midstof 8th century and have kept this faith.According to the constitution Kazakhstan made after the indenpendence it gainedin 1991 the state is impartial on all the religions on the whole. In this medium ofdemocracy and liberty, the Christians want to guide people in accordance with theirown wishes by taking advantage of people?s ignorance.These days the three movements of the religion of Christianity (i.e. Catholic,Protestan and Orthodoks denominations) keep on their activities.Apart from these, many sects and particularly some eastern faiths have found theopportunity to live and to serve their religions freely.700 religionous gruops pertaining to 30 different sects were found in January in1998, and this figure changed as 3.000 groups pertaining to 62 different sects in January1, 2003. Today in Kazakhstan are recorded 46 different sects.There are many different methods of missionary organizations changing accordingto time and place. To them everything and every way are valid and lawful. Themissonaries exploit the lack of İslamic knowledge to the best advantage.