Kazakistan'da Yehova şahitleri
Jehovah's witnesses in Kazakhstan
  1. Tez No: 874642
  2. Yazar: ZHUPAR DAIROVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ADIBELLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET Yehova Şahitleri hareketi dünya çapında 239 bölgede faaliyet gösteren bir Hıristiyan kuruluşu olup, yaklaşık 8,7 milyon takipçisi bulunmaktadır. Günümüzde Yehovacılık tam anlamıyla Kazakistan Cumhuriyeti'nin tüm bölgelerinde bulunmakta olup, 17.541 takipçisi vardır. Yehova Şahitleri Kazakistan'da Ortodoksluk veya İslam gibi geleneksel din olmayıp dinî bir azınlığı oluşturmaktadır. Onlar Kazakistan topraklarına Rus İmparatorluğu döneminde zorla yerleştirilir. SSCB'nin dağılmasından sonra bağımsızlığına kavuşan Kazakistan, laik bir devletin demokratik değerlerinin yanı sıra vicdan ve inanç özgürlüğünü de anayasal olarak ilan etmiştir. Din özgürlüğü ilanının bir sonucu olarak daha önce yasaklanmış birçok kuruluş karanlık faaliyetlerini bir tarafa bırakıp,“İnanç Özgürlüğü ve Dinî Dernekler hakkında”Cumhuriyet yasası uyarınca bu faaliyetlerini resmî olarak devam ettirmiştir. Bu kuruluşlar arasında Yehova Şahitleri de vardır. Resmî statülerine rağmen Yehova Şahitlerine ait birçok kuruluş, sivil vatandaşlar ve devlet kurumları ile ilişkilerinde sorunlarla karşılaşmaktadır. Örneğin, kan naklinin yasak olması, yasadışı misyonerlik faaliyet, topluma gönülsüz olarak maddî katkı sağlamak, dinî nedenlerle evlilik ve aile bağlarını bozmak gibi. Kazakistan devlet kurumları insan hakları ve özgürlüklerinin korunmasına ilişkin uluslararası kuruluşların uyarılarına kulak vermekte olup, bu durum mezhep-devlet ilişkilerinin yumuşamasına yol açmaktadır. Bununla birlikte Yehova Şahitlerinin uluslararası raporları, din ve devlet arasındaki ilişkilerin mevcut durumunun, ilişkilerin normalleşmesi, misyonerlik faaliyetlerine ilişkin mevzuat ihlalleri nedeniyle verilen mahkumiyet kararlarının sayısında azalma ile karakterize edildiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Jehovah's Witnesses movement is a Christian organisation active in 239 territories worldwide, with approximately 8.7 million followers. Today, Jehovah's Witnesses are present in literally all regions of the Republic of Kazakhstan, with 17,541 followers. Jehovah's Witnesses are not a traditional religion in Kazakhstan, like Orthodoxy or Islam, but constitute a religious minority. They were forcibly settled on the territory of Kazakhstan during the Russian Empire. Kazakhstan, which regained its independence after the dissolution of the USSR, has constitutionally declared freedom of conscience and belief as well as the democratic values of a secular state. As a result of the declaration of freedom of religion, many previously banned organisations abandoned their shadowy activities and officially resumed them in accordance with the Republican law“On Freedom of Religion and Religious Associations”. Among these organisations are the Jehovah's Witnesses. Despite their official status, many organisations of Jehovah's Witnesses face problems in their relations with citizens and state institutions. For example, the prohibition of blood transfusions, illegal missionary activity, making an involuntary material contribution to society, breaking marriage and family ties for religious reasons. Kazakhstan's state institutions have heeded the warnings of international organisations on the protection of human rights and freedoms, which has led to a softening of sect-state relations. However, international reports of Jehovah's Witnesses indicate that the current state of relations between religion and the state is characterised by a normalisation of relations, a decrease in the number of convictions for violations of legislation concerning missionary activities.