Hatip olarak El-Ahnef B. Kays
Ahnef B. Kays as preacher
  1. Tez No: 211544
  2. Yazar: RECEP KOYUNCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHİTTİN UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalısmamızda Hicri ilk asırda yasamıs, mensubu olduğu Temimkabilesinin en fasih konusanı, darb-ı mesel haline gelen hilmi, aklı, dehası, üstünzühd ve takvası ile temayüz eden el-Ahnef b. Kays'ın hutbeleri ve veciz sözlerininArap Dili ve Belağatındaki yeri ele alınmıstır.Çalısmamız bir giris ve iki bölümden mütesekkildir.Giris kısmında, konuya altyapı teskil eden terimler ele alınmıs, hitabetindoğusu, çesitleri, bölüm ve unsurlarına kısaca değinildikten sonra Cahiliye devri,Asrı Saadet ve Hulefa-i Rasidin dönemi hitabetinin özellikleri ele alınmıstır.Birinci bölümde, el-Ahnef b. Kays'ın hayatı, hilmi, fesahat ve belağatı,Hulefa-i Rasidin ve Emeviler döneminde yaptığı savaslar, komutanlık ve üstünbasarıları ele alınmıstır.?kinci bölümde ise, Arap Edebiyatı, belağat ve emsal kitapları gibi eserlertaranarak el-Ahnef b. Kays'ın hutbeleri ve veciz sözleri derlenmis ve Arap Diliaçısından irdelenmistir.Sonuç olarak, el-Ahnef b. Kays'ın hutbeleri ve veciz sözleri gayet kısa veözlü bir sekilde ifade edilmistir. O, gerek kendinin gerekse kabilesinin ihtiyacıolan her türlü konuyu hutbe ve veciz sözlerinde dile getirmistir. Hutbe ve vecizsözlerinde belağat açısından seci', tesbih, mecaz, istiare ve tıbak sanatlarınarastlamaktayız.
Özet (Çeviri)
In this study, we will try to treat the importance of the speakings andepigrams of Ahnef b. Kays, who lived in the first century of hegira, the mosteloquent of the Tamim tribe, in Arabic literary and eloquence.Our study consists of two chapters along with an introduction.In the introduction, we have tried to give information about the termswhich are the bases of our subject, besides, the birth, sorts, parts and componentsof oratory shortly. After that we studied the oratory of the period of ignorance,the happiness era and the four caliphes.In the first chapter we have made out Ahnef b. Kays?s life, gentleness andeloquence, in addition his achievements as wars and commanderships in theperiods of the four caliphes and the Umeyyades.And in the second chapter we have collected and then studied Ahnef b.Kays?s speakings and epigrams from the point of view of Arabic langauge, afterresearching thoroughly for the sources of Arabic literary and eloquence andcoefficient books.As a conclusion, Ahnef b. Kays told his speakings and epigrams quiteshortly and pithy. And he expressed all kinds of the topics, whether he need or histribe, in his speakings and epigrams. We have seen in this speakings the skills ofsec?, tashb?h, metaphor, isti?re and tıb?k.