Konya müzeleri'nde bulunan bazı Osmanlı ferman ve beratlarının tuğra ve tezhip açısından incelenmesi
Examining some of the fermans and berats of Ottoman in konya museums accordingto Sultan's monogram and illumination
  1. Tez No: 211557
  2. Yazar: SALİHA BOZER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AHMET ÇAYCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Crafts
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Ferman, berat, name-i hümayun gibi padişaha ait belgelere çekilen tuğra, devletin varlığının bir göstergesi olmakla birlikte İmparatorluğun da bir sembolü ve arması olmuştur. Osmanlı İmparatorluğunda tuğra kendine özgü detaylar ve kompozisyon özellikleri ile de sadece imza olmaktan çıkıp sanatsal bir nitelik kazanmıştır. Günümüze ulaşan ferman, berat, name-i hümayun gibi belgeler genellikle diplomatik bilimler açısından incelenmekte ve değerlendirilmektedir. Yapılan literatür çalışmaları sırasında, teorik alanda bu konuda hazırlanmış eserlerin sınırlı sayıda olduğu görülmüştür. Bu sebepten dolayı müzehhep fermanların renk ve kompozisyon özelliklerinin inceleneceği detaylı bir çalışma yapılması ihtiyacı doğmuştur. Tezin ana çıkış noktasını hazırlayan neden, Konya Müzeleri'nde bulunan on iki adet ferman ve beratı tuğra ve tezhip açısından incelemektir. Tez üç bölümden oluşmaktadır: Birinci bölümde tuğra hakkında genel bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde teze konu olan ferman ve beratların katalog çalışmalarına yer verilmiştir. Üçüncü bölümde değerlendirme ve sonuç yer almaktadır
Özet (Çeviri)
Sultan?s monogram-that was seignioraged to the documents as ferman, berat, name-i humayun which are belong to padishah- was not only the indicator of exsistingof government but also it was symbol and crest of the empire. With the unique features concealed in the details and in the composition, tughra is not only a signature, but also carries out an aesthetic role. The documents ferman, berat, name-i hümayun are generally examined from the aspect of paleography. During the researches on literature, it is noticed that the studies about the illumination styles on the tughras are inefficent. From this point of wiew, there occured a necessity to make a research on the illumination styles of some of the tughras. The reason why the thesis has come out is to examine twelve fermans and berats at museums in Konya according to sultan?s monogram and illumination. The thesis consists of three parts: in first part there is broad information about sultan?s monogram. Second part is about working of fermans and berats? catalog. İn the third part there is evaluation and result.