Balıkesir yöresinden derlenmiş bitki ve hayvanlarla ilgili inanış ve uygulamalar üzerine bir araştırma
A research about believes and practices collected about plants and animals in Balikesir
  1. Tez No: 211566
  2. Yazar: BERNA OLGUNSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET AÇA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 305
Özet
Bu çalısmada, Balıkesir yöresinden derlenen bitki ve hayvanlarla ilgili inanıs ve uygulamalara yer verilmistir. Bu çalısma bir alan çalısmasıdır. Çalısmanın ana hatlarını Balıkesir yöresinden derlenen bilgiler olusturmus, yasayan inanıs ve uygulamaların Türk halk inanısları ve uygulamaları içerisindeki yeri tespit edilmeye çalısılmıstır. Gerek görüldügü yerlerde dünya mitolojisinden de yararlanılmıstır. Balıkesir yöresinden derlenen bilgiler, inanıs ve düsünüs kalıpları çerçevesinde incelenmistir. Bu çalısma Balıkesir yöresinde bitki ve hayvanlarla ilgili halen var olan inanıs ve uygulamaların öncelikle halk edebiyatı ve halk bilimi açısından olmak kaydıyla sözlü ve yazılı kaynaklardan alınan bilgilerle inanıs ve düsünüs kalıpları çerçevesinde degerlendiren bir arastırmadır.
Özet (Çeviri)
In this study, believes and practices about plants and animals in Balıkesir has been invastigated. This study is a field study. The study?s fundamental lines has been constitued by the information which collected in Balıkesir and believes and practices?swhich still continue- importance in Turk folk believes and practices has been try to find. Whereever is possible has been benefited from the world mythologic. The information which collected in Balıkesir has been investigated around belief and thinking limits. This study is a research which evaluates the information -which has been benefited by oral and written source and is around believes and practices still contiuning about plants and animals in Balıkesir- previously folk literature and folklore as to be a basic condition around belief and thinking limits.