Katılım bankalarında sigortacılık işlemleri ve uygulaması
Operations and practices of insurance in participation banks
- Tez No: 211565
- Danışmanlar: PROF.DR. OSMAN OKKA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 251
Özet
lk çaglardan günümüze toplumlar sürekli can, mal ve mülkiyet kayıplarına yol açan risklere maruz kalmıslar ve bu risklerden korunmak için bugün sigorta olarak adlandırabilecegimiz bir çok riskten korunma metotlarına basvurmuslardır. Türkçe karsılıgı güven olan sigorta ise bireylerin ve isletmelerin karsı karsıya bulundugu ve kendi imkanları ile karsılamakta zorluk çekecekleri her türlü riskleri azaltmak ve riskin gerçeklesmesi durumunda ortaya çıkan zararları yayarak yok etmek ve paylasmak amacıyla örgütlenmis toplumsal bir kurumdur. Sosyal faydalarının yanında ekonomik açıdan da faydası büyük olan sigortacılık sektörü bugün ekonomilerde bacasız bir endüstri haline gelmis ve sermaye piyasasının ana unsurlarından birisi haline gelen sektör ülkemizde istenilen düzeyde olmasa da hızlı bir gelisim göstermektedir. Ülkemizde sigortacılık sektörünün gelisimini engelleyen ekonomik, sosyal ve hukuksal birçok çesitli nedenler vardır. Bu nedenlerden bir tanesi de halkımızın dini inanısları ve toplumsal yasamdır. slam'ın ilk yıllarından itibaren Müslüman toplumlarda modern ticarî sigorta sirketlerinin sundugu hizmetler, dinî sosyal güvenlik sistemleri olarak nitelendirebilecegimiz, zorunlu veya gönüllü kuruluslar tarafından karsılanmıs ve bu yüzden modern anlamda sigorta sistemine ihtiyaç duyulmuyordu. Fakat tarihi süreç içerisinde meydana gelen gelismeler ve degismeler bu müesseselerin önemini yitirmesine neden olmustur. Bundan dolayı bireyler ve toplumlar hayatta karsılasabilecekleri risklerin kötü sonuçlarından kendilerini korumak için sigortacılık faaliyetlerine yönelmislerdir. Günümüzde ise modern ticarî sigorta slâm literatüründe karsılıklı koruma anlamına gelen takaful islemleri olarak yürütülmektedir. Biz çalısmamıza konu olan takaful islemlerinin katılım bankalarımızda uygulamasına yönelik üç modelin uygulanabilecegi sonucuna ulastık. Fakat ülkemizde takaful islemleri katılım bankalarının yanı sıra özel isletmeler ve kamu idaresi tarafından da yerine getirilebilecegi düsüncesindeyiz. Kamu özel isbirligi içerisinde kurulacak kurumlarda takaful uygulamalarının sonuçları daha büyük ve basarılı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Since the first ages of humanity, societies have been exposed to the several risks that cause the loss of life, asset, and property and they have applied many ways that we can call insurance for protecting from the risks. Insurance that means protecting in Turkish is a society association that aim to reduce all kind of risk that people and businesses faced and abolish the damage and cost of the risk by distributing. Insurance have a lot of economic advantage besides social benefits. At the present day insurance industry have become one of the most important fund provider. Although this vector that become main component of capital market have developed rapidly in our country, this development isn?t at the level of european countries. In our country, there is a lot of economic, social and forensic factors that prevent the development of insurance sector. One of these factor is our society beliefs and social life. Since the beginning of the Islam; services of modern commercial insurance were fulfilled by compulsory and voluntary religious social security associations. We because of this reason societies didn?t need the modern insurance system. But in the length of time because of some improvements and variation consisted, these associations lost their importance and changed. For this reason people tend to insurance activities for protecting themselves from bad reasons of the risks that they could face in their life. At the present day modern commercial insurance activities have been executed as ?takaful activities? that means mutual protection in Islamic literature. We came to the conclusion that 3 takaful models can be used by our Participation Banks on our research. But we think that takaful activities can be fulfilled by public administration and private companies in addition to the participation banks. The results of the takaful activities will be much more successful at the associations that will be established as a public-private collaboration.