Fen eğitiminde bilimsel süreç becerilerinin bilimsel yaratıcılığa etkisi: İlköğretim 7. sınıf fizik ünitesi örneği
The effects of scientific process skills on scientific creativity: the example of primary school seventh grade physics
  1. Tez No: 211593
  2. Yazar: HİLAL AKTAMIŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ERGİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 239
Özet
Bu araştırmanın amacı öğrencilere bilimsel süreç becerileri eğitimi verilmesinin öğrencilerin; bilimsel yaratıcılıklarına, fen tutumlarına, fen başarılarına, bilimsel süreç becerilerini kullanabilmelerine etkilerinin incelenmesi ile bilimsel süreç becerileri verilen grubun uygulama hakkındaki görüşlerinin incelenmesidir. Araştırmada ön ölçüm-son ölçüm kontrol gruplu deneme modeli kullanılmıştır. Kontrol ve deney gruplarının oluşturulmasında öğrencilerin not ortalamalarının kullanılmasından dolayı yarı deneysel model izlenmiştir. Araştırmanın örneklemini, 2005?2006 eğitim-öğretim yılında İzmir ili Buca ilçesi Müşerref Mahmut Tınas İlköğretim okulu yedinci sınıfında öğrenim gören 40 öğrenci oluşturmaktadır. ?Kuvvet ve Hareketin Buluşması-Enerji? ünitesi Başarı Ölçeği, Fen'e Yönelik Tutum Ölçeği, Bilimsel Yaratıcılık Ölçeği, Bilimsel Süreç Becerileri Ölçeği, Öğrencilere verilen Çalışma Yaprakları ve öğrencilerin ve öğretmenin yazılı görüşleri araştırmanın veri toplama araçlarıdır. Verilerin analizinde SPSS 11.0 istatistik programı kullanılmıştır, ayrıca öğrenci görüşleri belirli başlıklar altında toplanarak sayısal dağılımı sunulmuştur. Araştırmanın sonucunda, öğrencilerin bilimsel süreç becerileri ile bilimsel yaratıcılıkları arasında ilişki olduğu saptanmış; bilimsel süreç becerileri eğitiminin öğrencilerin başarılarını, bilimsel yaratıcılıklarını, bilimsel süreç becerilerini kullanabilme düzeylerini arttırdığı, fen'e yönelik tutumlarında ise geleneksel yönteme göre anlamlı bir gelişme olmadığı saptanmıştır. Bilimsel süreç becerileri eğitimi ile ilgili öğrencilerin ve dersin öğretmenin görüşleri olumlu olarak bulunmuştur. Elde edilen sonuçlara dayanılarak eğitimcilere ve araştırmacılara bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research was to give students science process skills instruction and to investigate the effects of these skills on students? scientific creativity, attitudes towards science, science achievement and use of scientific process skills and to investigate the views of the instructed group about the treatment. In the research, the pre-test post-test experimental model with a control group was used. Quasi-experimental model was followed because of using the arithmetic mean of the students for designing the control and experimental groups. The participants of the research was consisted of seventh grade students (n=40) attending to school of Müşerref Mahmut Tınas in Buca/İzmir during 2005-2006 instructional year. The data collection tools was Achievement Scale of ?The Meeting of Force and Movement-Energy? Unit, Scientific Creativity Scale, Scientific Process Skills Scale, Worksheets Given to Students and The Written Views of Students and The Teacher. SPSS 11.0 statistical program was used for the analysis as well as, the views of students were classified under certain headings and their numerical distribution. At the end of the research, it was found that there is a positive correlation between students? scientific process skills and scientific creativities; students, who were given the scientific process skills instruction, increased science achievement scientific creativity and scientific process skills? using level; there was not found any meaningful difference between control and experimental groups. Students? views and the science teacher?s views were found to be positive. Based on the results obtained in the research, some suggestions were given to the educators and the researchers.