İlköğretim okulu yönetici ve öğretmenlerinin takım algısı düzeylerinin incelenmesi
The examination of the group perception level of administrators and teachers at elementary schools
  1. Tez No: 211594
  2. Yazar: NAZAN GÜNAL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NAMIK ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırmanın amacı eğitim sistemimizin temel basamağı olan ilköğretim okullarındaki yönetici ve öğretmenlerin takım algılarının onların bireysel ve mesleki özelliklerine göre farklılık gösterip, göstermediğini ortaya koyarak, konunun önemine parmak basmaktır. Okullarda takım çalışmasının önemi her geçen gün giderek artmakta ve kullanımı giderek yaygınlaşmakta olduğundan takımların sürekli yenilik ve gelişme arayışında olması, yönetimde ve okullarda önemli gelişmeler sağlamaktadır. Bu durum, takım çalışmalarını yöneticilerin ve öğretmenlerin ilgi odağı haline getirmekte ve takım çalışmalarının incelenmesine verilen önemi artırmaktadır. Araştırmanın evrenini, 2005?2006 eğitim-öğretim yılında, İzmir ilinin Balçova, Gaziemir ve Çiğli ilçelerinde bulunan resmi ilköğretim okulları ve bu okullarda görev yapan yönetici ve öğretmenlerin tümü oluşturmaktadır. Bu kapsamdaki resmi ilköğretim okulu sayısı 47, bu okullarda görevli yönetici ve öğretmenlerin sayısı ise Balçova'da 310, Çiğli'de 706, Gaziemir'de 534 olmak üzere toplam 1550'dir. Araştırmanın evrenini oluşturan toplam 47 okuldan 22 sine ulaşılmış olup, bu okullarda görev yapan toplam 438 öğretmen ve yöneticiden ölçek cevapları geri dönmüştür. Bu geri dönen ölçeklerin 57 tanesi yöneticilere, 381 tanesi ise öğretmenlere aittir. Veri toplama aracı olarak Mualla Bilgin AKSU, Demirtaş ve Atılgan (2005) tarafından geliştirilen Likert tipi ve beşli olarak derecelendirilen ?Takım Algısı Ölçeği TAÖ? kullanılmıştır. Öğretmenlere uygulanan 30 soruluk takım algısı ölçeğinin Cronbach alfa güvenirliği 0,9355 ve yöneticilere takım algısı ölçeğinin Cronbach alfa güvenirliği 0,9320 bulunmuştur. İki bölümden oluşan ölçme aracının ilk bölümünde cinsiyet, görev ünvanı, meslekteki kıdem, bulunulan okuldaki görev süresi ve en son tamamlanan öğretim kurumu durumuna göre yöneticilerin ve vi öğretmenlerin kişisel özelliklerine ilişkin 6 soru, ikinci bölümde ise yöneticilerin ve öğretmenlerin takım çalışmasına ilişkin algılarını belirlemeye yönelik 30 soru maddesi yer almaktadır. Bu araştırmada problem cümlesine bağlı olarak oluşturulan alt problemlere yönelik elde edilen verilerin çözümlenmesinde Aritmetik Ortalama, Standart Sapma, bağımsız iki grubun ortalamaları arasındaki farkın önemliliğinin belirlenmesinde İki Ortalama Arasındaki Farkın Önemliliği Testi (t-testi), üç veya daha fazla grubun ölçümleri arasındaki farkın test edilmesinde ise Tek Yönlü Varyans Çözümlemesi (F) ve çoklu grupların farklı algılarının kaynağını saptamada LSD Önemlilik Çözümlemesi teknikleri kullanılmıştır. Araştırmada anlamlılık düzeyi 0.05 olarak alınmış ve hipotezler çift yönlü olarak kurulmuştur. Araştırmada elde edilen bazı sonuçlar aşağıda sunulmaktadır: 1. İlköğretim okulu yönetici ve öğretmenlerinin takım algıları yüksek düzeyde bulunmuştur. 2. İlköğretim okulu yöneticilerinin takım algıları onların cinsiyetlerine, görev yaptıkları okuldaki çalışma sürelerine, okulun yaşına ve başarı durumuna göre anlamlı farklılık göstermezken; onların mezun oldukları öğretim kurumuna, mesleki kıdemlerine ve görev yaptıkları okulun büyüklüğüne göre anlamlı farklılık göstermektedir. 3. İlköğretim okulu öğretmenlerinin takım algıları onların cinsiyetlerine, mezun oldukları öğretim kurumuna ve görev yaptıkları okulun başarı durumuna göre farklılık gösterirken; onların mesleki kıdemlerine, görev yaptıkları okulun yaşına, büyüklüğüne ve görev yaptıkları okuldaki çalışma sürelerine göre anlamlı farklılık göstermemektedir.
Özet (Çeviri)
The goal of this study is to determine whether the team perception of administrators and teachers at elementary school (the primary phase of our education system) varies according to their individual and professional features and to stress the importance of this subject. Because team-work is becoming more important and widespread, improvements and developments in teams result in important improvements in administrations and schools. This situation draws the attention of administrators and teachers to team work and increases the importance of the research in this area. The participants of the study include the elementary schools at Balçova, Gaziemir and Çiğli towns of İzmir, and all the administrators and teachers that work at these elementary schools during the academic year of 2005-2006. The number of elementary schools was 47, the number of administrators and teachers was 310 at Balçova, 706 at Çiğli, 534 at Gaziemir, in total 1550. 22 out of 47 schools that participated in the study could be reached and 438 teachers and administrators returned with scale responses. 57 of these scales belong to the administrators and 381 belong to the teachers. Group Perception Scale, a Likert type scale developed by Mualla Bilgin Aksu, Demirtaş ve Atılgan (2005) is used as a data collection tool. The 30-question scale that was applied to teachers was observed to have a Cronbach alpha confidence of 0,9355 and that applied to administrators had a Cronbach alpha confidence of 0,9320. The tool consisted of two parts. The first part had 6 questions related to teachers? and administrartors? personal features according to their gender, title, professional rank, period of assignment at schools and the latest education degree completed. The second part included 30 questions that evaluated teachers? and administratiors? perception of team work. viii In this study percentage, frequency, mean, standard deviation techniques are used, and the question of whether or not the team perception of teachers and administrators vary according to gender is analyzed by t-test for independent variables. A one-way ANOVA is conducted to test whether the team perception of teachers and administrators vary according to the institution where they graduated from, their rank, the lenght of their assignment, the size, the age and the achievement level of their schools. For pairwise comparisons, LSD tests are used. The significance level is taken to be 0.05 and two way hypotheses were formed. Following are some of the results of the study: 1. The group perception of teachers and administrators at elementary schools is observed to be high . 2. While the group perception of the elementary school administrators does not vary according to their gender, , the length of assignment at their schools, the age and the achievement of schools; a significant difference is observed due to their professional rank, the institutions where they graduated from and the size of the school where they work. 3. While the group perception of elementary school teachers varies in accordance with their gender, and achievement level of the school that they are working at, the institution where they graduated from; no significant difference is observed due to professional rank, the size, the age of the schools and the length of their assignment at schools.