Kütahya'nın Körs Köyü'nde akrabalık sistemi
- Tez No: 21160
- Danışmanlar: PROF.DR. BOZKURT GÜVENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Anthropology
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET Akrabalık sistemi konusu içinde yeralan ve antropoloji literatürünün tartışmalı sorunlarından olan ensest (fücur) yasağının işlevsel nedenleri, akrabalık sisteminin çözümlenmesi yoluyla açıklanmaya çalışılmış, bu amaç doğrultusunda Bektaşi Körs Köyü'nde alan araştırması yapılmıştır. Araştırmanın hareket noktası, insanın sosyal kimliği ve dış dünyayı kendi'ne göre düzenleyerek anlamlandırma özelliğidir. Bu bağlamda, (1) diğer bütün sosyal-kültürel sistemler gibi akrabalık sisteminin de bir düzenleme biçimi sayılıp sayılamayacağı; (2) kişiliğin oluşumu ve gelişimi üzerindeki önemi; (3) ensest yasağının akrabalık sisteminin vazgeçilmez koşulu olup olmadığı sınanıp tartışılmıştır. Nihai çözümlemede, akrabalık sisteminin, (1) toplumsal yaşamı belirleyen bütün koşullardan etkilenerek oluştuğu, böylelikle kültürel bütünün bir parçası olduğu; (2) varlığını sürdürmek açısından bakım gereksinimi içindeki çocukların sosyalleşme sürecini başlatmaktan gelen vazgeçilmez bir yer edindiği; (3) ensest yasağının temel işlevinin bu sistemi ayakta tutmak olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır. Ayrıca, ensest yasağının bütün toplumsal yaşam içinde nereye konulabileceği teorik bazda tartışılmış ve yasak, yalnızca antropoloji biliminin değil, aynı zamanda psikoloji biliminin yöntemleriyle de incelenebilecek bir olgu olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY This thesis analyzes the culturally functional reasons of incest taboo in the kinship system. The author has selected the Bektaşi village of Kors as the field of study. The study begins with defining the social identity of a person and his capability to endow the world around, with his own signification. Within this context the author examines the following questions. (1) Can the kinship system be considered as a product of organisational form ? C2) What effect does the kinship system have on the formation and development of personality? (3) Finally, can the prohibition against incest be considered as an essential condition of the kinship system? The final analysis suggests that, (1) the kinship system is derived entirely from the conditions of social life and forms a part of the cultural Bfe. (2) the kinship system constitutes the essential duration of the socialization of infants who need care and protection to survive, (3) the main function of the prohibition against incest is to maintain the kinship system. Moreover, the place of the prohibition against incest within the entire social life is discussed theoretically. The author concludes that the prohibition against incest is considered as a phenomenon which can be examined not only with the methods of anthropology but also with those of psychology.