Ankara'nın iki köyünde örgün eğitim ve modernleşme süreci
  1. Tez No: 21161
  2. Yazar: BALKI AYDIN ŞAFAK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BOZKURT GÜVENÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
11 ÖZET Çalışmamız, Ankara'ya bağlı iki köydeki örgün eğitim durumunu, bu köylerin“dış dünya”diye tanımladığımız“kent”le ilişki düzeylerini temel ölçüt olarak kabul edip, karşılaştırmalı bir biçimde araştırmayı amaçlamıştır. Bu ölçüt, modernleşmeci yaklaşımın, dış dünyaya açılma ile modernlik düzeyi arasında birebir bir ilişkinin varlığına dayanan önkabülünü sınamak üzere seçilmiştir. Modernleşmeci yaklaşıma göre modernlik düzeyinin çeşitli göstergeleri vardır. Bunlardan birisi de, Türkiye'nin özellikle kırsal kesiminde uzun yıllardır yükseltilmesi için mücadelesi verilen, örgün eğitime katılım oranıdır. Dolayısıyla, modernleşmeci yaklaşımla hareket edildiğinde, toplum ne kadar dış dünyaya açık ise, örgün eğitime katılım oranının da o denli yüksek olması beklenmelidir. Ne var ki, bazı çalışmalar bu ilişkinin neredeyse tam tersi de olabileceğini göstermektedir. Bu noktadan hareketle çalışmamızda, örgün eğitime katılım düzeyi ön planda tutularak, araştırma alanımız olan köy toplumlarına modernlik - geleneksellik ikiliği içinde yaklaşmak yerine, bu toplumları dış dünya ile karşılıklı etkileşim içinde görmeyi denedik. Bugün artık, Türkiye'nin pek çok yöresinde köy toplumları dış dünya ile oldukça yoğun ilişki içindedirler. Dış dünya ile ilişki, öncelikle pazar ekonomisine girerek kurulmaktadır. Buna bağlı olarak da bu toplumlar global kurumlarla bütünleşmekteler; başka bir deyişle, kaçınılmaz bir biçimde modernleşmektedirler. Ancak, araştırmamızın bulguları, bu sürecin, özellikle örgün eğitim durumunda, Batı kaynaklı modernleşme anlayışının tek doğrusal (unilinear) ve tek çeşitli (uniform) evrimsel çizgisi doğrultusunda olmadığını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY A comparative study of the formal education in two villages of Ankara is conducted using a criterion based on the degree and/or level of their relationship with the“city”, i.e.,“the outside world”. This criterion was chosen to test the validity of a premise of the modernist approach. According to this premise, as the opening of villages to the outside world increases so do their participation to formal education. In other words, if the participation to the formal education in villages is not high enough as expected, this means that, these societies are still closed and traditional ones, as far as the modernist approach is concerned. This research was motivated by a study showing almost just the opposite trend. Therefore we adopted the approach of studying these societies by looking at them in mutual interaction with the outside world instead of considering them as if they were evolving from traditionalism to modernism unilinearly. Today, in many parts of Turkey, the village societies are in close contact with the outside world. This contact begins with participation in the market economy. This in turn integrates these societies into the global institutions. In other word, they are inevitably modernizing. However, this research concludes that the contact with the outside world, especially in the case of formal education, does not necessarily show a uniform and unilinear trend as indicated in the modernist approach model which originated in the West.