Minhacü'ş-şehade(dil özellikleri-metin)
Minhacü'ş-şehade(linguistic features-text)
- Tez No: 211648
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜRER GÜLSEVİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 437
Özet
Çalısmada 13-15. yüzyıllar arasında Anadolu'da Oguzca temelinde kurulup gelisen yazı dili olan Eski Anadolu Türkçesi eserelerinden ?MinhÀcü's-SehÀde? ele alınmıstır. Eser ilk olarak transkripsiyon alfabesiyle Latin harflerine aktarılmıs ardından metnin gramer incelemesi yapılmıstır. Çalısmanın amacı transkripsiyon alfabesiyle Latin harflerine aktarılan metinde Eski Anadolu Türkçesinin dil özelliklerini ortaya koymak ve bu yolla Eski Anadolu Türkçesi çalısmalarına katkı saglamaktır. MinhÀcü's-SehÀde, Sehâbeddîn brâhim Dımeskî'nin Arapça ?Mesâriül-Esvâk? adlı eserinin tercümesidir. Bâkî'nin ?FezÀilü'l-CihÀd? adlı eserinin de Mesâriül-Esvâk'ın tercümesi oldugu bilinmektedir. Yapılan çalısmanın, Mesâriül-Esvâk'a yapılan ilk çevirinin gün yüzüne çıqması ve incelenmesi açısından önem tasıdıgı düsünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims at trancribing and describing the features of the text ?MinhÀcü?s-SehÀde? written in Old Anatolian Turkish in between 13th and 15th centuries. The text is a translated form of ?Mesâriü?l-Esvâk?, written originally in arabic language by Sehâbeddîn brâhim Dımeskî. It is known that there is another translation called ?FezÀilü?l-CihÀd by Bâkî. It is significant to notice that as the first transcription into Latin alphabet, this study introduces the text to the literature. After transcribing the text into the latin alphabet, the first chapter gives a detailed analysis of the script of the text. The second chapter consists of the phonological analysis with phonetic features. The third and the last describes the morphological features of the text.