Baro-VNAV yaklaşma prosedürleri ve Eskişehir Anadolu Havaalanı uygulaması
Baro-VNAV approach procedures and application of Eskişehir Anadolu Airport
- Tez No: 211655
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÖZNUR USANMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sivil Havacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Günümüz havacılığında hassas yaklaşma yörüngeleri yaygın olarak Aletli İniş Sistemlerinin kullanımına göre tasarlanmaktadır. Gerekli altyapıya sahip olmayan ve sadece hassas olmayan yaklaşma yapılabilen meydanların güvenliği ve etkinliğini arttırmak amacıyla Barometrik Dikey Seyrüsefer (Baro-VNAV) prosedürleri geliştirilmiştir. Baro-VNAV, belirli bir Dikey Yol Açısını referans alarak, pilota hesaplanmış dikey yardım sağlayan bir seyrüsefer sistemdir. Hesaplanan dikey yardım, barometrik irtifaya dayalıdır ve tek bir yol noktasından belirlenen açı ya da iki yol noktası arasındaki geometrik açıya bağlı olarak hesaplanmaktadır. Bu çalışmada; hassas yaklaşma sistemlerine alternatif olabilecek Baro-VNAV yaklaşma prosedür tasarımı incelenmiş ve şu anda Türk Havasahasında hiçbir meydanda uygulaması bulunmayan bu yaklaşma prosedürünün Eskişehir Anadolu Havaalanı 09 ve 27 pistleri için uygulaması gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Currently, precision approach trajectories are usually designed according to Instrument Landing Systems. Barometric Vertical Navigation (Baro-VNAV) procedure is introduced to enhance safety and effiency of airports which have not enough substructure and allow only non-precision approach. Barometric Vertical Navigation is a navigational system which presents computed vertical guidance to the pilot referenced to a specified Vertical Path Angle. The computed vertical guidance is based on barometric altitude and is typically computed as a geometric path between two waypoints or an angle extending from a single waypoint. In this study, Baro-VNAV approach procedure design which is alternative to precision approach systems is described and this approach procedure which currently there is no in Turkish Airspace is developed for Eskişehir Anadolu Airport runway 09 and 27.