Fakir Baykurt' ta kadın imajı: Irazca Kara Kezik Acar
Fakir Baykurt' s female images: Irazca Kara Kezik Acar
  1. Tez No: 211686
  2. Yazar: FATMA KONUK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÜLSÜM UÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Türk Dili ve Edebiyatı, Sociology, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Almanca Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada Fakir Baykurt'un Irazca'nın Dirliği ve Yarım Ekmek eserlerindeki Irazca Kara ve Kezik Acar karakterleri incelenmeye çalışılmıştır. Çalışmanın başında Fakir Baykurt'un çocukluk, gençlik ve meslek hayatı incelenerek yazar Fakir Baykurt'un dili birçok yönüyle, örnekler verilerek köylünün dilini nasıl ustaca kullandığı belirtilmiş, ardından da Fakir Baykurt' un edebi kişiliği ve bu kişiliğin oluşmasındaki etkenler hakkında bilgi verilmiştir. Türk toplumunda kadının yeri ve göçmen Anadolu kadını öncelikle ele alınarak Fakir Baykurt' un eserleri incelenmiştir. Fakir Baykurt' un bu eserleri ele alınırken Anadolu kadınının köy hayatından göç hayatına uzanan yolculuğundaki değişen ve sabit kalan yönlerinin eserlerindeki öne çıkan öğeler olduğu gözlemlenmiştir. Yazar Fakir Baykurt' un Türkiye' de yazdığı eserlerinde Türk köylü kadınını en iyi ve açık şekilde ele alınması açısından Irazca' nın Dirliği eseri ve bu Türk köylü kadınının göçmen kadını olarak ortaya çıkmasındaki aşamayı en iyi örnek oluşturduğu için Yarım Ekmek eserleri incelenmiştir. Bu eserler aracılığı ile 50' li yıllardan başlayarak Almanya yıllarına kadar olan yazarın hayatındaki ve gözlemlerindeki köylü kadını ve bu kadınların göçten sonraki durumları hakkında bilgi verilmeye çalışılmıştır. Roman İncelemesi ve Öğretimi dersi alan öğrencilerin, Fakir Baykurt ve Göçmen Edebiyatı ile ilgili araştırma yapan kişilerin bilgi edinmesi, eleştirel bakış geliştirmesi açısından bu çalışmanın yararlı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
İn this study, Irazca Kara and Kezik Acar characters in Fakir Baykurt?s novels ?Irazca?nın Dirliği? and ?Yarım Ekmek? were tried to analyze. İn the beginning of this study, Fakir Baykurt?s childhood, youth and Professional life were analyzed and Fakir Baykurt?s language in variovs sides and how skillfully he used the language of people in the country was emphasized by giving examples, and then information on literary personality of Fakir Baykurt and factors which helped to develop this personality was given Fakir Baykurt?s novels were analysed by firstly discussing womans place in Turkish society and emigrant Anatolian woman. While dealing with these novels of Fakir Baykurt changing and invariable points in Anatolian woman?s journey from country life to migrotion life were observed as importont factors in his novels. İn the novels Fakir Baykurt wrote in Turkey as he deals with Turkish country woman the best and explicitly ?Irazca?nın Dirliği? was analysed, and the reason why ?Yarım Ekmek? was analysed is that is set a pattern in stage of this Turkish country woman?s coming out as an emigrant woman. By these novels, information about country woman inouthor?s life and in his observations and these women?s conditions after migration was tried to be given. This study is thought to be useful in developing critical view and in obtaining knewledge for students wha take Novel Analysis and Education Lesson and for people who research a bout Fakir Baykurt and Migration Literature.