Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi mezunu okulöncesi eğitim öğretmenlerinin uygulamalarında proje yaklaşımını kullanmalarına yönelik görüşleri
Views of pre-school education teachers graduated from Anadolu University Education Faculty on the usage of project approach in their applications
- Tez No: 211687
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Okulöncesi dönem çocukların ilgi, alıskanlık, tavır ve davranıslarının sekillenmeye basladıgı, kisilik yapılarının temellerinin atıldıgı bir dönemdir. Bu dönemde verilen egitim çocukların ileriki yasamlarını etkileyeceginden, hazırlanacak olan egitim ortamlarının onların ilgi ve ihtiyaçlarını karsılayacak, gelisim alanlarını destekleyecek yönde düzenlenmesi gerekir. Okulöncesi egitim süreci içerisinde uygulanan proje çalısmaları çocukların arastırma yapmasını, merak ettikleri konular hakkında yeni bilgiler edinmelerini, beceriler kazanmasını, alıskanlık ve tutumlar gelistirmelerini saglar. Okul ortamı ile sınırlı kalmayan, ailelerin de destegi ile sürdürülen proje çalısmaları, çocukların isbirligi içerisinde çalısmalarına ve kalıcı ögrenmelerin gerçeklesmesine neden olur. Okulöncesi egitim ögretmenleri egitim sürecinde yer verdikleri proje çalısmaları ile çocukların tüm gelisim alanlarında desteklenmesini saglamakta, aynı zamanda onların egitim sürecine aktif olarak katılmalarına fırsat vererek egitimi eglenceli hale getirmektedirler. Bu arastırma Anadolu Üniversitesi Egitim Fakültesi Okulöncesi Egitim Ögretmenligi Programından 2002 yılından sonra mezun olan okulöncesi ögretmenlerinin uygulamalarında proje yaklasımını kullanmalarına yönelik görüslerinin ve önerilerinin belirlenmesi amaçlanmıstır. Arastırma, 2005-2006 egitim-ögretim yılında Eskisehir ilinde okulöncesi egitim kurumlarında görev yapan Anadolu Üniversitesi Egitim Fakültesi Okulöncesi Egitim Ögretmenligi Lisans Programından mezun olan ögretmenlerin görüslerine dayalı olarak gerçeklestirilmistir. Arastırmada tarama modeli kullanılmıs, 17 okulöncesi egitim ögretmeni ile görüsülmüstür. Arastırma verileri, nitel veri toplama yöntemlerinden yarı-yapılandırılmıs görüsme teknigi ile toplanmıstır. Verilerin çözümlenmesinde betimsel analiz teknigi kullanılmıs ve elde edilen veriler sayısallastırılmıstır. Daha sonra, sayılara dayalı olarak bulguların yorumu yapılmıstır. Arastırma bulgularından elde edilen sonuçlara göre; ögretmenlerin okulöncesi egitimde proje yaklasımını önemli buldukları ve çocukların tüm gelisim alanlarını destekledigini düsündükleri görülmüstür. Ögretmenlerin proje yaklasımı ile ilgili basta kitap, dergi ve CD'ler olmak üzere çesitli kaynaklardan yararlandıkları belirlenmistir. Ögretmenlerin birçogunun haftada en az bir kez proje çalısmasına yer verdikleri, amaçları belirlerken en fazla çocukların özelliklerine dikkat ettikleri, proje konularının seçiminde çocukların deneyimlerini, ilgi ve ihtiyaçlarını ve gelisim düzeylerini dikkate aldıkları, proje çalısmaları sırasında rehberlik yaptıkları belirlenmistir. Ögretmenlerin proje çalısmalarına ögrenciler istekli bir sekilde katılıp keyif aldıklarını ve çalısmalar sırasında grup dinamizmi olustugunu ifade ettikleri görülmüstür. Ailelerin proje çalısmaları sırasında araç gereç temin ederek ve etkinliklere katılarak destekledikleri görülmüstür. Proje çalısmaları sırasında çocuklardan, ögretmenden, okul idaresinden, araç gereç eksikliginden, egitim ortamının yetersizliginden dolayı sorunlar yasandıgı belirlenmistir. Ögretmenlerin proje çalısmaları için kaynak sıkıntısı yasadıkları belirlenmistir. Ögretmenlerin ailelerden, diger ögretmen arkadaslarından, okul idaresinden, Anadolu Üniversitesinden ve Milli Egitim Bakanlıgı'ndan çesitli beklentileri bulundugu ve okulöncesi egitimde proje yaklasımı konulu bir seminer ya da hizmet içi egitim programına katılarak bilgi edinmek ve uygulama örnekleri görmek istedikleri belirlenmistir
Özet (Çeviri)
Pre-school education is a period during which children's interests, habits, attitudes and behaviors are shaped and fundamentals of their personality development are established. Since the education children get during this period will be effective through their lives, the educational environments prepared for them should be appropriate to fulfill their needs and interests and encourage their developments. Project work applied in preschool education helps children develop new skills, attitudes and habits facilitating their researching skills in the areas they are interested in. Project work which is not limited to school environment and which is conducted with the support of families encourages children to work cooperatively. Therefore, real learning can take place. Teachers can help children to actively participate into learning and create an enjoyable learning environment. This study aims at revealing pre-school teachers' views and suggestions on the application of Project work. The subjects of the study are the teachers who graduated from Anadolu University Pre-School Teacher Education Program after 2002 academic year. The study was conducted based on the views of teachers who work at preschool education institutes in Eskisehir in 2005-2006 academic years. survey technique was used in the study and 17 preschool teachers were interviewed with. The data for the study were collected through semi-structured interview which is a qualitative data collection technique. The data were analyed using descriptine analysis techniques. Then, the results were discussed based on the numeratical findings. The results of the study revealed that the teachers find applying Project Approach in preschool education useful and think that it facilitates all the development areas of children. They reported using various resources such as books, magazines and CDs. Most of the teachers stated that they insert Project Approach in their syllabus at least once a week and take their children's characteristics into consideration when determining the aims of the projects. They also stated considering children's experiences and interests as well as needs and developmental levels while applying Project Approach. The results also revealed teachers' opinions stating that their students enjoy participating into projects which also create a group dynamism in the classroom. Families were also revealed as supporting Project Approach by actively participating in the projects and by supplying necessary equipments. The results of the study also revealed some problems in the application of Project Approach; the children, teachers, managers, lack of necessary equipments or education environment were reported as causing problems for Project Approach. Teachers also complained about experiencing problems because of the insufficient resources they have. They reported having some expectations from families, their colleagues, school managers, Anadolu University and Turkish Ministry of Education. Finally, they expressed their wish for increasing their knowledge and see various applications by participating into a seminar or an in-service training program on Project work.