Bilgisayar formatör öğretmenlerinin bilgi teknolojisi sınıflarına ilişkin görüşleri: Eskişehir ili örneği
Vıews of the computer formatıve teachers on the computer labs: A case ın Eşkişehir
- Tez No: 211685
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. IŞIL KABAKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bilgi teknolojilerinin her alanda kullanımının yaygınlaşmasıyla, okullarda da kullanılması gereksinimi doğmuştur. Okullarda bilgi teknolojilerinin kullanılması amacıyla bilgi teknolojisi sınıfları kurulmuş ve bilgi teknolojilerinin yaygınlaştırılmasında temel görev bilgisayar formatör öğretmenlerine verilmiştir. Bu nedenle bilgi teknolojisi sınıfları ve bilgisayar formatör öğretmenleri eğitim sisteminde bilgi ve iletişim teknolojilerinin etkin ve verimli kullanımı açısından oldukça önemli bir yere sahiptirler. Bu araştırmanın genel amacı? ilk ve ortaöğretim kurumlarındaki bilgi teknolojisi sınıflarının kullanım amaçlarının, varolan fiziksel durumlarının ve bilgi teknolojisi sınıflarının öğretim açısından uygunluğunun bilgisayar formatör öğretmenlerinin görüşlerine göre belirlenmesidir. Araştırma tarama modelinde olup, araştırmanın çalışma evrenini 2006 ? 2007 öğretim yılında Eskişehir ili merkez ve ilçelerinde çalışan 36 bilgisayar formatör öğretmeni oluşturmuştur. Araştırmada 36 bilgisayar formatör öğretmeninden 32'sine ulaşılarak, %88.9 oranında geri dönüş sağlanmıştır. Araştırmanın verileri anket aracılığı ile toplanmıştır. Uygulanan anket dört bölümden oluşmuştur. Anketin birinci bölümünde iii bilgisayar formatör öğretmenlerinin kişisel özellikleri ile ilgili 4 soru sorulmuştur. İkinci bölümünde bilgi teknolojisi sınıflarının kullanım amaçlarını belirlemeye yönelik 18 likert tipi ölçek maddesi ve açık uçlu bir maddeye yer verilmiştir. Üçüncü bölümünde bilgi teknolojisi sınıflarının fiziksel durumlarına ilişkin 21 soru, 38 likert tipi ölçek maddesi ve açık uçlu bir madde bulunmaktadır. Dördüncü bölümünde ise bilgi teknolojisi sınıflarının öğretim açısından uygunluğunu belirlemeye yönelik 25 likert tipi ölçek maddesi ve açık uçlu bir madde yer almaktadır. Araştırmada elde edilen verilerin çözümlenmesinde SPSS 15.0.0 (Statistical Package for the Social Sciences) programı kullanılmıştır. Verilerin çözümlenmesinde betimsel istatistiklerden yararlanılarak, sayı ve yüzdeler hesaplanmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre, bilgi teknolojisi sınıflarının en çok bilgisayar eğitimi amacıyla kullanıldıkları, bilgisayar destekli eğitim ve ders dışı zamanlarda yeterince kullanılmadıkları belirlenmiştir. Bilgi teknolojisi sınıflarının kurulumunda öğrenci sayılarının dikkate alınmadığı, bilgi teknolojisi sınıfı sayısı ve bilgi teknolojisi sınıflarında bulunan bilgisayar sayısının yetersiz olduğu, bilgi teknolojisi sınıfları arasında bilgisayarlar donanımları açısından belirgin farklılıklar olduğu, bilgisayarların genel donanım özelliklerinin teknik şartnamelerde belirtilen özelliklere göre düşük kaldığı, ancak bilgi teknolojisi sınıflarının büyük çoğunluğunun bilgisayar formatör öğretmenlerince öğretime uygun görüldükleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
As the use of information technology has become widespread in all fields, it is now a necessity to use in schools. By the aim of the information technologies using in schools, the computer labs were established and it is basically the duty of computer formative teachers to become widespread of the information technologies in schools. Hence, computer labs and computer formative teachers have very significant position in education system. General purpose of this study is to determine aim of the computer labs using, current physical properties of the computer labs and appropriateness with the views of computer formative teachers in the elementary and secondary schools. The research is a survey research model and 36 computer formative teachers working in the center and towns of Eskişehir in the education period of 20062007 have formed the population of the study. In the research, 32 computer formative teachers of 36 has been reached and %88.9 of them have been returned. The data of this research were collected through a survey. The survey has four parts. At the first part of the survey, 4 questions to define about the personal characteristic of the computer formative teachers were asked. At the second part, there are 18 items and an openended question to define about the aim of the computer labs using. At the third part, there are 21 questions and 38 items and v an openended question to define about current physical properties of the computer labs. At the last part, there are 25 items and an openended question to define about appropriateness to instruction of computer labs. For the analysis of the data obtained in the study, SPSS 15.0.0 (Statistical Package for the Social Sciences) was used. Analysis of the data, descriptive analysis was applied. In the analysis of the data, percentage and frequencies were used as descriptive statistical techniques. At the result of this study, it is determined that compter labs are used for computer training, but computers are not used effectively during computer assisted learning and out of lessons. It is determined that the number of student has not been considered during establishment of computer labs, the number of computer labs and computers in the computer labs were lack, between the computer labs evident differencess according to computer hardware in the computer labs, general hardware features of the computers are low quality according to the explained in the technical contract, however great majority of the computer labs properties has been found acceptable by the computer formative teachers.