Türkiye Selçuklularında eğlence ve spor hayatı
Recreational and sporting activities in the Seljuks of Anatolia
  1. Tez No: 211699
  2. Yazar: DENİZ ERİM
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İBRAHİM BALIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Tarih, Sports, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Türk tarihinin en önemli dönemlerinden biri hiç kuskusuz Büyük Selçuklu Devleti'dir. Bu dönemde Türkler Anadolu'yu tamamen Türklestirmisler, slam dünyasının da liderligi konumuna yükselmislerdir. Büyük Selçuklu Devletinin devamı niteliginde olan Türkiye Selçuklu Devleti ise Anadolu'ya Türk Kültürünü yerlestirmesi ve büyük bir imparatorluk olan Osmanlı Devletine temel olusturması sebebiyle büyük bir öneme sahiptir. Bu çalısmada Türkiye Selçuklu Devleti'nin kültür hayatının bir bölümü olan spor ve eglence hayatı arastırılmıstır. Çalısma sırasında Türkiye Selçuklu Devleti'nin siyasi hayatı ve bu dönemde ugrasılan spor dallarına deginilmistir. Ayrıca kültürün diger bir yansıması olan eglence hayatı da ele alınmıs; o dönemki tiyatro müzik ve törenler anlatılmıstır. Arastırmalar sırasında ciddi bir kaynak sıkıntısı yasanmasına ragmen, o dönemle ilgili yapılan çalısmalar, günümüze kadar ulasan minyatür ve resimler konuya ısık tutmustur. Birinci elden kaynak olması sebebiyle bni Bibi'nin Selçuknamesi en önemli yardımcı olmustur.
Özet (Çeviri)
One of the most important period of the Turkısh hıstory is certainly Seljuks State. At this period Turks made Anatolian a Turkısh country, and they became the leader of the muslım world. And also Türkıye Seljuks State was the permanence of The Seljuks State. It carries weight with establishing Turkısh culture in Anatolian, and being foundation for Ottoman Empire. In this study recreational And sporting activities in Turkıye Seljuks State is researched. During the study, ıt was touched on the political life of Turkıye Seljuks State and some sport branches which were made at that times. And also ıt was touched on the recretional life which is a part of culture, and ıt ıs told about theater, ceremonies and musics at that time. During the study, ın spıte of the problem of finding sources and studies about that term, pıctures and miniatures and Selçukname of bnı Bibi helped