I. Tbmm Karahisar-ı sahip mebusu İsmil Şükrü(Çelikalay) Efendi
- Tez No: 211700
- Danışmanlar: PROF.DR. SADIK SARISAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu tezin amacı Milli Mücadele döneminde cephede ve cephe gerisinde önemli faaliyetlerde bulunmus smail Sükrü Efendi (Çelikalay) hakkında kapsamlı bir arastırma yapmaktır smail Sükrü Efendi'nin egitimci bir kisiligi vardır. Afyonkarahisar ki yıllık Darülmuallim Mektebini kurarak faaliyete geçirmistir. Tarımda verimi artırabilmek için tarım aletleri üzerinde çalısmalar yapmıs ve bunları halka anlatarak daha verimli olarak çalısmalarını saglamıstır. Mecliste aktif bir mebus olmustur. Özellikle hilafet konusunda yaptıgı açıklamalar mecliste büyük yankı uyandırmıs ve hakkında sorusturma açılmasına sebep olmustur. Ancak sorusturma tamamlanmamıs ve beraat etmistir. Meclisin ilk yıllarında birinci grup içerisinde yer alan smail Sükrü Efendi daha sonra birinci gruptan ayrılarak bagımsız olarak mebuslugunu sürdürmüstür. kinci iv Dönem TBMM seçimlerinde aday olmayan smail Sükrü Efendi 6 Nisan 1930 tarihinde emekli olmustur. Bu arada Sebillürresad ve Büyük Dogu gazetelerinde makaleler yazarak halkı aydınlatmaya çalısmıstır. Afyonkarahisar'daki çiftliginde tarımla da ugrasmıstır.
Özet (Çeviri)
Aim of this research is to make an comprehensive analysis about smail Sükrü Efendi (Çelikalay) who makes important activities on and beyond battlefield in National Struggle period. smail Sükrü Efendi is an important character since he sets up Afyonkarahisar?s Darülmuallimats which is for two year. He has a educational identity. He has made studies on agricultural goods in order to improve him self and by the way of explaining these to the people he has provided to work of this goods more efficient. In his parliamentary activities he has been an member of parliament who is in effect, because of his preachery mission. He has been in agreemant with Mehmet Sükrü Bey in many topics who is also a Karahisar parliamenter. Especially his statements on caliphate has made a deep repercussion in parliament and gave rise to a investigation about him. Yet this investigation has never been completed and he was acquitted. vi smail Sükrü Efendi who has been in the first group in the first few years of parliement, then by leaving first group he has lasted his parliamentary activities as a independent. smail Sükrü Efendi as one who has not been candidate for second parliament, deals with agriculture. By his articles in the journals Sebillürresad and Büyük Dogu, he has sought to illuminate people.