Yoksulluğun genel belirleyicileri
- Tez No: 21173
- Danışmanlar: PROF.DR. SEMA KUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
11 ÖZET Araştırmanın amacı, yoksulluk durumuna yol açan belirleyicilerin saptanması, yoksulların sosyo-ekonomik ve demografik özellikleri İle bugüne ve geleceğe yönelik değerlendirme ve düşünceleri, toplumsal yaşama katılımları ve sorunlarına bakış açılarının ve saptanan yoksulluk çizgisine göre durumlarının belirlenmesidir. Araştırma evrenini Ankara îli Çankaya İlçesindeki alt toplumsal ekonomik düzey tanımlamasına uygun beş mahalledeki haneler oluşturmuş ve bu hanelerden oranlı eleman örnekleme yoluyla 304 hane seçilmiştir. Soru kağıdı yoluyla toplanan bilgilerin değerlendirilmesinde, frekans, yüzde dağılımları ve ortalamalar alınmış, değişkenler arasındaki ilişkilerin belirlenmesinde“kay kare”Cramer'ln Vsi ve Spearman'ın korelasyon katsayısından yararlanılmıştır. Araştırma grubunda ortalama hane halkı büyüklüğü 5.04 kişidir. Çekirdek ailelerin oram % 75.00'dir. Ortalama çocuk sayısı 2.97'dir. Aile reislerinin % 97*si erkektir, % 60.20'si 19-35 yaş grubundadır ve % 97.04'ü evlidir. Aile reislerinin ve eşlerinin büyük bölümü İlkokul ve daha alt öğrenim düzeyin dedir. Aile reislerinde işsizlik oram düşük, geçici, marjinal işlerle, düşük ücretli işlerde çalışma oranı yüksektir. % 32.24'ünün sosyal güvencesi yoktur. îş arama, daha güvenceli ve yüksek gelirli iş isteme oranı yüksektir. Aile reislerinin % 21.06'sı iş aramaktadır. Ailelerin % 67.11'i mutlak yoksulluk çizgisinin altındadır. GSMH esas alınırsa % 97.04'ü ortalamanın altında bulunmaktadır. Aile geliri en çok beslenmeye harcanmaktadır. Kentte kalış süreleri yüksektir. % 83.88'i oturduğu konuta kira ödememektedir. Aile reisleri yoksul ve öğrenim düzeyi düşük ailelerden gelmektedir. Aile içinde psikopatolojilerin oranı çok düşüktür. Resmi nikah, akraba evliliği ve görücü usulüyle evlenme oranı yüksektir. Aile planlamasına ilişkin olumsuz tutum oram ve bilgi düzeyi düşüktür.Ill Evlilikte sorun belirtenlerin oranı düşüktür. Sorun kaynaklan arasında ekonomik etmenler en çok tekrar edilenidir. Kadirim statüsüne ilişkin olumsuzluklar gözlenmektedir. Konut ve çevre koşullan kötüdür. Sakatlık ve kronik hastalık oranı yoksulluk olgusu açısından yüksektir. Siyasal katılım oy verme ile sınırlıdır. Geleceğe ve çevreye yönelik değerlendirmelerde olumsuz beklentiler dikkati çekmektedir. Çocuklara yönelik olumlu istekler gelecekten en büyük beklenti olarak vurgulanmaktadır. Ailesi için gelecek 10 yılın daha iyi olacağım düşünenlerin oranı % 24.67'dir. Kendi ailelerini yoksul olarak tanımlama ve işsizliği temel neden görme yaygın dır. Dinsel tavırlarda uca savrulma görülmemektedir. Sosyal yardım kuruluşlarına başvuru ve bilgi düzeyi düşüktür.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY The objective of the research is to find out the determinants of poverty. Within this framework the resarch aims at investigating the socio - economic and demograp hic characteristic of the poor, their response to their present way of life and their tho ughts for their future; their participation in social living; their evaluation of their prob lems: and their status accoording to the poverty line as determined by this research. Research population is a sample drawn from the lower social strata of the Çan kaya district of the Ankara Province including 304 households in five mahalles. In the analysis of the data collected through the questionaire, frequences, means and K squ are tests Cramer's V, Spearman Correlation's were used. The avarage number is 5.04 persons in the household covered by the research. The rate of nuclear, famalies is 75 % and the avarage number of children ise 2.97 %. 97 % of the family heads is male. 60.20 % of them are 19-35 age group, and 97.04 % are married. The educational level of a large majority of family heads and their spouses is pri mary school or below. Rate of unemployment among the family heads is low, however most of the emp loyed ones have either temporary or marjinal jobs with low wages. 32.24 % of all emp loyed is not covered with social security. 21.06 % of the family heads are seeking jobs. Those searching a better paid job with social security constitute a considerable majority. 67. 1 1 % of the families covered by the research are below the poverty level 97.04% are below the avarage when GNP is taken as a basis. Most of the income is spent on food. Period of their stay in the city is long. 83.88 % of the families do not pay rent. Family heads do come from poor and ignorant family back grounds. Rate of psyecho pathological trends within the families are low. Civil marriage, arranged marriges and marriage within relatives are of high rate. Attitudes towards family planning are positive. Rate of those complaining of family problems is low. Economic deprivation is themost common source for family problems. Negative attitudes related to the status of the woman is observed. Housing and environmental living conditions are unfavorable. Rate of disabilty and cronic diseases are high in regard to poverty. Political participation is limited to voting. Attitudes towards future and present environment are negative. High expectation in regard to the future of their children is emphasized as the most favorable attitudes looking into the future. 24.67 % of the families think that the things will be better for their families, in the next ten years. Identfying their families as poor families, and regarding unemployment as the main reason is guite common among the families. There is a tendeney of going into extreems in religious attitules. Application to social assistance programes and the level of knowledge about such resources are low.