Türkiye'de yoksulluğun analizi: 2006–2023 dönemi sürekli yoksulluğun belirleyicileri
An analysis of poverty in Türkiye: Determinants of persistent poverty from 2006 to 2023
  1. Tez No: 896872
  2. Yazar: BUSE GÜLDAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE TAHSİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İkt. Gelişme ve Uluslararası İkt. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
Yoksulluk her ülkede varolan, geçmişten günümüze çalışma konusu olan kronik bir sorun olarak değerlendirilmektedir. Yoksulluğun azaltılması ve bu sorunun giderilmesi ile ilgili çabalar, ekonomik ve sosyal açıdan ülkelerin gelişmişlik düzeyleri ve ekonomik kırılganlıkları açısından önemli bir gösterge olmuştur. Bu nedenle yoksulluğun azaltılması veya asgari düzeyde tutulması, ülkeden ülkeye farklılık göstermekte, bunun sonuncunda çeşitli iktisadi politikalar geliştirilmektedir. Yoksulluk düzeyi ve yoksulluğun türleri, ülkeleri sadece ekonomik değil sosyolojik açıdan da etkilere sahip olduğundan iktisadi ve siyasi politikalarda da belirleyici bir rol oynamıştır. Yoksulluk geçmişten günümüze değişerek ve şekillenerek devam eden bir olgu olmuştur. Bu da devlet politikalarının yoksulluk ile mücadelesindeki işlevselliğine ve her şeye rağmen dünya genelinde ve spesifik olarak ülkeler içerisindeki yoksulluğun asgari sabit bir düzeyinin süreğenlik içerdiğine dair soru işaretleri oluşturmaktadır. Bu çalışma genel amaç itibariyle 2006-2023 arası dönemde Türkiye'de belirlenen yoksulluk sınırlarına göre yoksulluk riski içerisinde olan %10'luk gelir gruplarının medyan ve ortalama gelirlerinde meydana gelen değişimin analizi oluşturmaktadır. Buna göre, temel alınan yoksulluk sınırı verilerine göre ilgili dilimlerin yoksulluk sınırından sapma dereceleri ortaya konmaktadır. Bu amaç doğrultusunda, büyüme yansıma eğrileri aracılığıyla her bir %10'luk gelir grubunda meydana gelen artışın belirlenen yıllar arasında gerçekleşen değişimin yoksul yanlısı bir büyüme olup olmadığını analiz etmeyi amaçlamaktadır. Bu hesaplamalara ek olarak süreklilik arz eden yoksulluğun uzun süreli işsizlik oranı arasındaki baskınlık ilişkisini ortaya konulması yolu ile“doğal yoksulluk oranı”olgusunun kavramsallaştırılması amaçlanmaktadır. Yoksulluk verilerinin çeşitli yoksulluk hesaplamaları dikkate alınarak analiz edileceği bu çalışmada istihdam yapısı dikkate alındığında, doğal bir yoksulluk oranının olup olmadığı ortaya konmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Poverty is considered a chronic issue present in every country and has been a subject of study from past to present. Efforts to reduce and address poverty have been important indicators of a country's level of development and economic vulnerability from both an economic and social perspective. Therefore, the reduction or minimization of poverty varies from country to country, leading to the development of various economic policies in response. The level and types of poverty have not only impacted countries economically but also sociologically, thus playing a decisive role in economic and political policies. Poverty has been a phenomenon that has evolved and taken different forms over time. This raises questions about the effectiveness of state policies in combating poverty and whether, despite efforts, a persistent minimum level of poverty continues globally and within specific countries. The primary objective of this study is to analyze the changes in the median and average incomes of the bottom 10% income groups at risk of poverty, according to the poverty thresholds determined in Türkiye between 2006 and 2023. Based on the selected poverty threshold data, the study will examine the extent to which these income groups deviate from the poverty line. In this context, the study aims to assess whether the changes in income growth within each decile during the specified years reflect pro-poor growth, using growth incidence curves. Additionally, the study seeks to conceptualize the notion of a“natural poverty rate”by exploring the dominant relationship between persistent poverty and long-term unemployment rates. The analysis will consider various poverty measurement approaches, with an aim to determine whether there is a natural poverty rate, particularly in light of the country's employment structure.