Ham petrolün mevcut durumu ve enflasyona etkisi: Türkiye uygulaması
Existing state of crude oil and effect on inflation: An application on Turkey
  1. Tez No: 211740
  2. Yazar: MEHMET SERKAN KAFKAS
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA SAATÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Enerji, Economics, Energy
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Teorisi ve Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Ham petrol fiyatlarındaki değişikliklerin enflasyon üzerindeki etkisi iktisat literatüründe tartışılan bir konu olmuştur. Türkiye uzun yıllar kronik yüksek enflasyonla mücadele etmiştir ve yüksek enflasyonun en önemli nedenlerinden birisinin ham petrol fiyatlarındaki artışlar olduğu kamuoyunda söylenegelmiştir. Bu tez, ham petrol fiyatlarındaki artışların Türkiye'de enflasyona etkisinin olup olmadığını test etmeyi amaçlamaktadır. Bu amaçla, bu tezde ham petrol ithal fiyatlarındaki artışların Türkiye'de enflasyon üzerindeki etkisinin sınırlı düzeyde olduğu hipotezi ileri sürülmüştür. Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, ham petrolle ilgili kavramsal açıklamalar yapılmıştır. Ayrıca bu bölümde, ham petrolün dünyadaki mevcut durumu ve fiyatlarının tarihsel seyri incelenmiştir. İkinci bölümde, ham petrolün Türkiye'deki mevcut durumu araştırılmıştır. Üçüncü bölümde, enflasyon ve maliyet enflasyonu ile ilgili teorik açıklamalar yapılmıştır. Daha sonra konuya ilişkin literatür çalışmalarından bahsedilmiştir. Son bölüm ise, uygulamaya ilişkin bölümdür. Bu bölümde, ham petrol fiyatlarındaki artışların Türkiye'deki enflasyonu ne derecede etkilediği, Ocak 1988- Eylül 2006 dönemine ait aylık veriler yardımıyla ve VAR analiz yöntemi kullanılarak incelenmiştir. Bu uygulama sonucunda, ham petrol fiyatlarında meydana gelen artışların Türkiye'de enflasyon üzerindeki etkisinin sınırlı düzeyde olduğu, enflasyon üzerinde en çok etkinin döviz kuru ve önceki dönem enflasyondan kaynaklandığı görülmüştür. Sonuç olarak bu tezin temel iddiası, kamuoyunda, ?ham petrol fiyatlarındaki değişikliklerin Türkiye'de yaşanan yüksek enflasyonun en önemli nedenlerinden birisi olduğu? kanısının doğru olmadığı, ham petrol fiyatlarındaki artışın enflasyon üzerindeki etkisinin sınırlı düzeyde olduğudur.
Özet (Çeviri)
Effect of changes in crude oil prices on inflation is a subject which is discussed in economics literature. Turkey has struggled chronicle high inflation for long years and it has been said that one of the most important causes of high inflation has increases in crude oil prices by public opinion. The thesis aims to test whether there is influence of increases in crude oil prices on inflation in Turkey. By this aim, it is asserted that effect of increases in crude oil importation prices on inflation is limited in Turkey. The study consists of four chapters. The first chapter includes conceptual explanations concerning crude oil. Furthermore, existing state of crude oil in the world and historical process of crude oil prices are examined in this chapter. The second chapter searches existing state of crude oil in Turkey. The third chapter gives theoretical explanations involving inflation and cost-push inflation. Moreover, this chapter refers to literature studies regarding this subject. The last chapter is based on an application. In this last chapter, it is examined how increases of crude oil prices affect inflation with monthly data from January 1988 to September 2006 and by using VAR analysis method. This application has determined that influence of increases in crude oil prices on inflation is limited and it is found out that main causes of inflation in Turkey source from exchange rates and previous term inflation. As a conclusion, the thesis argues that common idea in public opinion about one of the most important causes of increases in crude oil importation prices on high inflation is not right and effect of increases in crude oil prices on inflation is limited in Turkey.