19. yy.da osmanlı devletinin bosna eyaletindeki bilim adamları ve eserleri
Ottoman imperial's scientists that lived in bosnia hezregovina and their works of art at the 19 century
  1. Tez No: 211741
  2. Yazar: HUSEN HADZİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET UĞUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Tez iki bölümden olusmaktadır. Birinci bölümde: Bosna Hersek'in siyasi ve cografi yapısı kısaca anlatılarak Macarlar ve Banlar döneminde Bosna Hersek incelenerek; Osmanlı döneminde Bosna Hersek ve Bosna Hersekteki kültür ve egitim anlatılmıstır. $kinci bölümde ise: Osmanlı döneminde Bosna Hersek'te yetisen tarihci, sâir, edip, siyasetçi, kumandan, tasavvufcu, ilim ve bilim adamları ve bunların bilim dünyasına kattıgı eserler incelenmistir. Çalısmanın temel kaynaklarını Osmanlı Müellifleri, Sicill-i Osmani, Türkiye Diyanet Vakfı $slam Ansiklopedisi olusturmaktadır. Bunun yanında degisik kaynak ve arastırma eserlerinden de istifade edilmistir. Bosna Hersek eyaletinde yetisen ilim adamları Osmanlı'nın siyasi, ekonomik ve kültürel yönde gelisimine katkıda bulunmustur.
Özet (Çeviri)
The thesis has been from two parts. In the first part Bosnia Herzegovina?s political and geographical figures are explained shortly at the period of Hungarians and Bans, also examining Bosnia Herzegovina and culture, education of it in the period of Ottomans. In the second part; historian, poet, author, politician, commander, sufismer, scientists are examined who lived in Bosnia Herzegovina at the Ottoman?s period with together their works of art which has earned to science world. The sources of this study are; Osmanlı Müellifleri, Sicilli Osmani, Türkiye Diyanet Vakfı )slam Ansiklopedisi. Besides different sources and opuses has been checked for this research. Scientists who lived in state Bosnia Herzegovina had contributed for political, economical and cultural developments.