Gençlerin tüketici olarak sosyalleşmesi ve Tataristan'da bir araştırma
The consumer socialization of adolescents and an application in Tatarstan
- Tez No: 211739
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İLHAMİ VURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalısma gençlerin tüketici olarak sosyallesmelerini, diger bir degisle tüketici özelliklerini kazanmalarını ve bu süreci etkileyen faktörleri incelemektedir. Gençlerin, tüketici olarak sosyallesmesi, gençlik döneminde tüketimle ilgili tutumların ve davranısların gelismesidir. Gençlerin sosyallesmesini etkileyen birçok faktör vardır. Bunlardan en önemlileri aile, arkadas grubu ve kitle iletisim araçlarıdır. Bunların yanı sıra kültür, ekonomik ve politik durum gibi makro etkenler de gençlerin tüketici rolü kazanmalarında önemli derecede etkide bulunmaktadırlar. Çalısmanın ilk bölümünde tüketici davranıslarını etkileyen aile, kültür, sosyal sınıf ve arkadas grubu gibi dıs etkenler ile birlikte güdüler, ögrenme becerisi, yas, cinsiyet, yasam tarzı ve kisilik gibi bireysel faktörler de incelenmistir. Her genç ya da gençler grubu tüketici becerilerini kazanırken farklı yollardan geçmektedir. Bunun nedeni ülkedeki ekonomik durum, toplumun sosyal sorunları ve gelisim seviyesidir. Bu çalısmada Tataristan gençlerinin tüketici özellikleri ele alınmıstır. Çalısmada Tataristan'ın tarihi gelismesi, bu günlerdeki ekonomik durumu, politik konumu, sanayilesme seviyesinden kısaca bahsedildikten sonra, ülkedeki gençlerin özellikleri belirlenmeye çalısılmıstır. Arastırmada gençlerin reklâmlara, tezgâhtarlara, markalara, fiyat ve kaliteye yönelik tutumları ve sosyal sorumluluk gibi bagımlı degiskeler ve aile, arkadas grubu, kitle iletisim araçları, yas ve cinsiyet gibi bagımsız degiskeler kullanılmıstır. Arastırma anket yardımıyla Tataristan'ın baskenti Kazan'da gerçeklestirilmistir. Çalısma sonucunda gençlerin büyük yaslara kadar ailelerinin sıkı denetimi altında olduklarını ve aile alıs verislerine katıldıklarını görmekteyiz. Fakat arastırmanın sonuçları gençlerin alıs veris karalarını ailelerinden çok arkadas gruplarının etkilediklerini göstermektedirler. Bununla birlikte gençlerin birçogu reklâmlara güvenmekte ve reklâmların daha kaliteli ürünleri seçmekte yardımcı olduklarını belirtmislerdir.
Özet (Çeviri)
This paper analyzes the consumer socialization of adolescents, in other words it analyzes the young people?s acquirement of consumers? features and the factors behind this process. The adolescents? consumer socialization is the formation in youth, from yearly ages, of a consumer related attitude and behavior. There are many factors forming the youth?s socialization. The most important ones are family, circle of friends and mass-media. Cultural, economical and political factors also have a major role in the formation of youth as consumers. The first part of the paper analyzes the external factors, like family, culture, social status and circle of friends; and the individual factors, like motivation, learning abilities, age, gender, life style; both forming and shaping the consumer behavior. Every young man or group has its own way of gathering the consumer characteristics. This is because of different political and social problems, and different levels of economic development, within and between the countries. The paper examines the consumer characteristics of Tatarstan?s youth. After briefly describing Tatarstans?s history, its political, economic and industrial situation, the paper tries to determine the adolescent?s characteristics. The analysis uses youth?s attitude towards advertisement, shop sellers, brands, price and quality, and youth?s social liability as the dependent variables; the family, the circle of friends, the mass-media, the age and the gender are used as independent variables. A questionnaire research was made in Kazan, the capital of Tataristan. The research shows that until an advanced age youth are under the strict control of their families and they often go shopping together. In spite of this, the research?s results show that the youth is more affected by their circles of friends in the shopping decision making. Generally, youth also enjoy TV advertisement and find them useful in choosing better quality products.