İmam hatip liselerinde Kur'an'ı Kerim derslerinde izlenen yöntemler
Methods used in Koran teaching at i̇mam-hati̇p high schools
  1. Tez No: 211747
  2. Yazar: ABDURRAHMAN DAŞKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. ŞEVKİ AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalısma ile K.K. dersinde izlenen yöntemlerin neler oldugu ele alınmıs ve arastırma neticesinde ortaya çıkan bulgulara dayanılarak sonuçlara ulasılmıstır. Arastırmadan elde edilen bulgulara göre, problemin çözümüne yönelik bazı önerilerde bulunulmustur. Arastırmanın amacı Kur'an'ı Kerim derslerinde izlenilen yöntemleri belirleyerek; K.K. ögretmenligi görevini halen yürütenlere, Kur'an'ı Kerim dersinde program gelistirme faaliyetlerini yürüten uzmanlara, Kur'an'ı Kerim dersi için ders kitabı yazanlara, kaynak teskil etmek ve önerilerde bulunmaktır. Bu arastırma 2005 ? 2006 egitim-ögretim yılında Kayseri il merkezindeki mam Hatip Liselerinde görev yapan K.K. ögretmenleri ve ögrencilerine yapılan anket ile elde edilen veriler ile sınırlıdır. K.K.ögretmenlerine ve bu dersi okuyan ögrencilere anket soruları ayrı ayrı hazırlandıktan sonra anketler uygulandı. Toplanan veriler SPSS programına yüklendi. Elde edilen bulgular bilgisayarda tablolar haline getirildi ve cevapların frekans ve yüzde oranları tespit edildi. Arastırmanın sınırlılıkları içinde elde edilen bulgular söyle özetlenebilir: K.K. dersinden önce yapılan hazırlıklar, en çok kullanılan araç ? gereçler konusunda bulgulara ulasılmıstır. lk okuma yazma (elif be) ögretiminde ise harflerin mahreçleri ile ögretildigi, Yüzüne Kur'an okuma ögretiminde ögrencinin derse K.K. ile gelmesinin istendigi, Ezbere Kur'an okuma ögretimde her ögrencinin ezberi ögretmen tarafından dinlendigine dair verilere ulasılmıstır. Ögretmenlerin çogunlugu tarafından, ezberlenecek ayetin/surenin önceden yüzüne okundugu, K.K. derslerinde yapılan hataların genellikle ögretmen tarafından düzeltildigi görülmüstür. K.K. derslerinde verilen ödevlerin degerlendirilmesi konusunda ögretmenlerden %73,2'sinin her zaman ödevleri kontrol ettikleri gözlenmistir. Açık uçlu olarak yöneltilen soruya ise ?K.K. ögretmenleri diger ögretmenlerle daha iyi iliskiler kurmalıdır? önerisini ön plana çıkartırken, ögrenciler ise ögretmen-ögrenci etkilesiminin daha saglıklı olmasını istemislerdir.
Özet (Çeviri)
It has been tried to explain what methods are used in Koran teaching with this study, and as the result of this study, some conclusions have been reached. Some suggesstions have been made for solving the problem according to the findings that we get from the research. The aim of the study is to determine the methods which are used in Koran teaching, in this way to provide a reference book to give some suggestions to the teachers who teach Koran, for the experts who devolop some programmes about the Koran, for those who write course books for the Koran. This study is restricted to the conclusions of the questionnaire carried out among the teachers who work in mam Hatip High School and the students who attend these schools. The questionnaire were prepared for the Koran teachers and for the Koran students seperately. After this, the questionnaire were applied to them. The data which were received were evaluated in the SPSS programme. And the results of this programme were organized as tables and the frequency and the percantage of the answers of those involved in the questionnaire were determined. The findings of the study can be summarized as follows. These are some points about the preparation before the Koran course, the most often used matarials about the basic of the Koran alphabet, those findings are important: Attention must be paid to the pronunciation of the letters and the words. Koran teachers want their students to bring the Koran to the courses and the students do so. Also, the teachers check if each student can recite the Koran in memory. The verse which will be memorized is recite before by most of the teachers, the mistakes are usually corrected by the teacher in Koran courses. It is observed that about evaluating the homework %73,2 of the teachers always check the homeworks. Koran course teachers, emphasize the suggesstions of having a good relationship with other teachers and the students want a better interaction between the teacher and the student.