62 nolu Adana şer'iye sicili (h. 1208-1209) transkripsiyon değerlendirme
Islamic court record of Adana (h. 1208-1209) number 62
- Tez No: 211746
- Danışmanlar: PROF.DR. SEBAHATTİN SAMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Tezimizin konusu 62 Numaralı Adana Ser'iye Sicilidir. Osmanlı tarihinin temel kaynaklarından olan ser'iye sicilleri, dava tutanakları olmaktan öte, yazıldıgı dönemin sosyal, siyasi ve ekonomik bütün yönlerini yansıtan tarihi vesikalardır. ste bu sebeple amacım Adana'nın H.1208-1209 yılları arasındaki idari, sosyal ve ekonomik yönlerini, belgelere yansıdıgı sekliyle ortaya koymak, genel hatlarıyla tespit edebilmek ve arastırmacılara saglam bir kaynak sunmaktır. Belgeler, transkribe edilirken dil yapısı bozulmadan günümüz harflerine aktarılmıstır. Tez hazırlama çalısmamızın sonunda su izlenimler ortaya çıkmıstır: Müslim ve Gayr-i müslimler arasında bir sorun yasanmamıs daha çok memleket sorunlarının Asıtane-i Aliyye ile görüsülmesi, vekil tayin etme, mukata'aların iltizam olarak verilmesi, htisab mukata'asının tahsili, alım-satım, yevmiye,tevzi ve taksim defterlerinin tutulması, miras davaları,Gayr-i Müslimlerden alınan cizye vergisinin toplanması ve vergi alımında dikkat edilecek hususlar, esnaflar arasında fiyat konusunda ortak kararların alınması, mütesellim, mutasarrıf, müezzin, kaimakam tayini, müftü atamalarının yapılması veya müftilerin yolsuzluktan dolayı görevden alınması, fitne ve fesad çıkaranların sürülmesi, hizmet-i celilenin verilmesi, imdad-ı hazariyenin toplanması gibi belgeler göze çarpmaktadır. 62 Numaralı Adana Ser'iye Sicilinden anlasılmıstır ki; H.1208-1209 yılları Osmanlı Devleti'nin bunalımlı bir dönemidir ve bu durumun Adana halkı üzerindeki etkileri belgelere yansımaktadır. Bu dönem, Osmanlı idari yapısının bozuldugu, idari yönden görevden almaların yapıldıgı ve bunun sonucunda yeni atama ve tayinlerin yapıldıgı, huzursuzluk çıkaranların sürüldügü, mukata'aların devamlı el degistirdigi, bütçe açıgını kapatmak için imdad-ı hazariyelerin toplandıgı bir dönemdir. Özetle; 62 No'lu Adana Ser'iye Sicili yazıldıgı dönemin (1208-1209) idari, ictimai, iktisadi, hukuki ve kültürel yapısını yansıtan belgeleri içinde barındıran, birinci elden yazılı bir kaynaktır.
Özet (Çeviri)
Evaluating and transcription of court register 62 Islamic law court record of Adana province between ( H 1208-1209) years.The subject of my dissertation is examining of court register 62 Islamic law court record of Adana province.Islamic court records,one of the most important sources of Otoman state, are not only lawsuit records but also documents showing the social,political and economical aspects of life of the era when they were written . Therefore my objective is to exhibit the social ,administerative, and economical characteristics of Adana province between (H 1208-1209 ) years and provide a reliable reference to the researchers as far as they appear in the archives . Documents have been transcribed into Latin alphabet thoroughly. These researchs have shown that there was no big problem between Muslim and Non-Muslim citizens, furthermore relationships with stanbul regarding questions of Adana such as appointing an administrater, giving iltizam ( a kind of contract system hiring state-own lands to people ), collecting of iltizam, buying and selling deals , daily wages, keeping the records of tevzi and taksim ( recording of income and outgoing of the Province), inheritance cases, collecting cizye ( In states ruled by Islamic law, jizya or jizyah (Arabic: ; Ottoman Turkish cizye) is a per capita tax imposed on free non-Muslim adult males who are neither old nor sick nor monks , known as dhimmis, in exchange for being allowed to live, practice their faith, subject to certain conditions, and to enjoy a measure of communal autonomy as well as being“entitled to Muslim protection from outside aggression and being exempted from military service”.) and points to be carried out while collecting the cizye , taking the joint decisions by the tradesmen concerning the prices; appointing mütesellim ( tax collecter ), mutasarrıf ( governer), müezzin (The muezzin (in Arabic: mu?adhdhin) is a chosen person at the mosque who leads the call (adhan ) to Friday service and the five daily prayers (also known as the salat) from one of the mosque's minarets (in most modern mosques, electronic amplification aids the muezzins), kaymakam (head official of a district ), müfti (A mufti (Arabic: ) is an Islamic scholar who is an interpreter or expounder of Islamic law (Sharia), capable of issuing fataawa (plural of“fatwa”) and recalling the müftis on malpractice grounds expatriating mischief-makers, giving hizmet-i celile (rewarding good-doers),and collecting imdad-ı hazariye ( kind of tax collected by the authorities in the war times) and so on It has been understood from court register 62 ;(H1208-1209) years were the depression era of Devlet-i Ali Osman (Otoman Sublime State) and those circumtances? effects on the people of Adana appeared in the documents. This period shows that corruption of Otoman administerative bodies in the provinces, recalling officers from their post because of mismanagement thus appointing new ones, banishing evil-doers, exchanging iltizams improperly, collecting imdad-ı hazariye frequently due to refinancing the budget deficit. In brief court register 62 Islamic court record of Adana province manifests 1208-1209 period?s administerative, social, economical, legal concepts of the era clearly.