Türkiye Türkçe'sinde bitki adları
The plant names in Turkey Turkish
- Tez No: 211751
- Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA ARGUNŞAH
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 644
Özet
?Türkiye Türkçesinde Bitki Adları? baslıklı tezimizde bitkilerin adlandırma yolları ile etimolojik ve morfolojik yapıları konu edilmistir. Bitki adlarının sekil ve anlam yapılarıyla ilgili kapsamlı bir çalısma niteliginde olan bu tezde ?Giris, nceleme, Bitki Adlarında Geçen Yapım Ekleri, Sözlük ve Sonuç? bölümleri yer almaktadır. nceleme bölümünde ?basit, türemis ve birlesik? yapılı bitki adları ele alınmıstır. Basit yapılı bitki adlarını ?Türkçe kökenli olanlar ve Alıntılar? olusturmaktadır. Bunlardan Türkçe kökenli olan basit yapılı bitki adları az yer tutmaktadır. Dilimizde kullanılan alıntı bitki adları ?Arapça, Farsça, Ermenice, Latince, Yunanca, Fransızca, ngilizce, talyanca, spanyolca, Bulgarca, Çince, Gürcüce, Sırpça, Slavca, Mogolca, Rusça, Portekizce ve Lehçe? kökenlidir. Türemis yapılı bitki adları ayrı bir baslık altında verilmistir. Birlesik yapılı bitki adları esas olarak ?yapı ve kavram? bakımından incelenmistir. Yapı bakımından birlesik bitki adları ?isim tamlaması, sıfat tamlaması, sıfat-fiil grubu, isnat grubu, tekrar grubu ve cümle biçiminde olanlar? seklinde karsımıza çıkmaktadır. Kavram bakımından birlesik bitki adları ise ?insana özgü özeliklerle; hayvan, organ, tür, yer, esya-nesne adları ve benzetmelerle kurulanlar? baslıkları altında degerlendirilmistir. Sözlükten hemen önce gelen yapım ekleri bölümü dört ana baslıktan olusmaktadır: ?simden isim, isimden fiil, fiilden fiil ve fiilden isim yapma ekleri?. Bu bölümde bitki adları, aldıkları yapım eklerine göre listelenerek tahlil edilmistir. Sözlük kısmında bitki adları madde bası yapılarak bunların tanımları, varyantları ve kaynaklarının yanı sıra bitki adları ile ilgili çesitli etimolojik bilgiler verilmistir.
Özet (Çeviri)
The subject of the thesis, titled ?The Plant Names in Turkey Turkish? is denomination ways of plants and etimological and morphological structure of plants. This thesis, which is a large study about meaning and structure forms of plants, containes those parts: ?Introduction, Examining, Suffixex at the Plant Names and Result and Dictionary?. ?Simple, Constructed and Compound? plant names are studied at the part of Examining. ?Turkish origion plants and borrowed plants? are at the section of Simple Plant Names. There are just a few Turkish origion plant names. Borrowed plants names in Turkish are from ?Arabic, Persion, Armenian, Latin, Greek, French, Italian, English, Spanish, Bulgarian, Chinese, Georgian, Serbian, Slavic, Mongolian, Russian, Portuguese and Polish?. Constructed plants names are given in another title. Compound plant names are examined about structure and meaning. Compound plant names about structure are formed with ?noun groups, adjective groups, adjective-verb groups, imputation groups, repeating groups and sentences?. Compound plant names about meaning are formed with ?human characteristics; animals, organs, places, objects names and imitation?. Suffixes part, coming before the Dictionary, has four main titles: ?From noun to noun, from noun to verb, from verb to verb, from verb to noun?. Plant names are listed and examined at this section according to their suffixes. There are definitions, varieties, sources and etimological knowledges at the part of Dictionary for each plant names.