Klasik kemençede geleneksel icra teknikleri üzerine bir araştırma
A study traditonalnperformance techniques on classical kemençe
  1. Tez No: 211752
  2. Yazar: SEVDA ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. OYA LEVENDOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu arastırma, geleneksel Klasik Kemençe icrasında kullanılan icra ve süsleme tekniklerinin ortaya çıkarılması ve bu alana katkı saglayacak yeni etütlerin olusturulması amacıyla yapılmıstır. Bu amaçla, belirlenen örnek eser ve taksimler, sag el ve sol el teknikleri bakımından degerlendirilerek bu saza ait geleneksel icra özellikleri ortaya çıkarılmıs ve örnek etütler olusturulmustur.
Özet (Çeviri)
This study has been done with the purpose to bring about the performance and decoration techniques that are used in the Classical Kemençe performance and the purpose to create new studies to contribute this area. With this aim, being assessed in terms of left and right hand techniques, the sample works of art and inporivizes and the traditional performance features that belong to this instrument have been brought to light and sample studies have been formed.