Wissensbilanzen in der praxis : 'Erstellung einer wissensbilanz am beispiel des geschaeftssegments sis swp as von siemens Türkei'
Uygulamalı entellektuel sermaye ( bilgi bilançosu ) raporlaması : 'Siemens Türkiye sıs swp as iş birimi örneğinde bir bilgi bilançosunun hazırlanması'
- Tez No: 211754
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT DİNÇMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, İşletme, Information and Records Management, Industrial and Industrial Engineering, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Almanca
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Son yıllarda ?maddi olmayan işletme varlıkları? ve ?entellektüel sermaye? kavramları sadece bilim adamları ve firma yöneticileri için değil aynı zamanda bankalar, yatırımcılar ve piyasa analistleri için de giderek artan bir önem kazanmaktadır.Bankalar, yatırımcılar ve piyasa analistleri, firmaların geleceğe dönük başarı ve karlılık durumları hakkında fikir sahibi olabilmek için sadece geçmiş dönemlere ait finansal bilançolarını değerlendirmenin artık yeterli olmadığı yönünde görüş birliğindedir. Özellikle maddi olmayan işletme varlıklarının, bir başka deyişle ?entellektüel sermaye? kavramının, firmaların piyasa değeri üzerinde maddi işletme varlıklarından daha etkin rol oynadığı piyasalar tarafından kabul edilen bir gerçektir.Bu nedenle, son yıllarda maddi olmayan işletme varlıklarının ve entellektüel sermayenin ölçülmesi, gözlemlenmesi, hesaplanması ve raporlanması, sadece işletmeler için değil, piyasadaki oyuncular için de artarak çoğalan bir ilgi odağı haline gelmiştir.Bu tez çalışması kapsamında, bilgi yönetimi ve bilgi bilançosu kavramları ele alınmakta ve ayrıca, 2004 yılında, Almanya'da Bilgi Bilançosu Çalışma Grubu ( AK-WB ) ve Federal Almanya Ekonomi ve İş Bakanlığı (BMWA)`nın birlikte başlattıkları ?Wissensbilanz - Made in Germany? methodu irdelenmektedir. Pratik uygulama olarak ise, ülkemizin önde gelen sanayii kuruluşlarından SIEMENS San. Tic.AŞ.`nin endüstriyel yazılım teknolojileri alanında faaliyet gösteren SIS SWP AS iş birimi için 2007 yılına ait Bilgi Bilançosu, ?Wissensbilanz ? Made in Germany? metoduna uygun olarak hazırlanmış ve elde edilen sonuçlar yayınlanmıştır.
Özet (Çeviri)
?Intellectual Capital? and ?Intangible Assets? are two major topics which have been increasingly concerned in the last decades not only by the company managers or academicians but also by investors, banks, analyists and other players in the markets. It is a known fact by the authorities, that an analysis on the classical financial statements representing the results of past periods does not provide a clear objective about the future of the companies. The intangible assets, or in other words, the ?intellectual capital? of a company has much more direct-effect than the tangible assets, on the future success and also on the current market value of the company.As a result of these developments in the financial markets, many organisations and universities have developed methods for the identification, valuation, measurement and reporting of intellectual capital of companies or organisations.In the scope of this thesis, ?knowledge management? and ?intellectual capital statement? have been studied with a theoretical approach. Additionally, the method ?Wissensbilanz-Made in Germany?, which was developed in 2004 in Germany by Arbeitkreis-Wissensbilanz (AK-WB) and Federal Ministry of Economics and Technology (BMWi) together, has been analysed and evaluated. As a practical application of this method, the intellectual capital statement of the business unit SIS SWP AS of SIEMENS San Tic AŞ has been prepared under the cover ?Wissensbilanz - 2007?.