Türk yabancılar hukuku bakımından serbest bölgelerin hukuki rejimi
The legal regime of free zones according to the Turkish aliens law
  1. Tez No: 211775
  2. Yazar: HÜSEYİN AKİF KARACA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. CEMAL ŞANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Serbest bölgeler, kurulus amaçları dogrultusunda, belli kanunların uygulanması açısından istisnai alanlar olarak düzenlenmistir. Serbest bölgeler mevzuatında özel düzenleme bulunan hallerde diger kanunların ilgili hükümleri de uygulanmayacaktır. Türkiye ile serbest bölgeler arasındaki mal sevki dıs ticaret rejimine baglıdır. Serbest bölgelerde Türkiye'de geçerli olan kambiyo rejimi uygulanmamaktadır. Serbest bölgelerde faaliyette bulunan kullanıcılara Türkiye ve yabancı ülkelere yönelik kâr transferi olanagı da saglanmıstır. Serbest bölgelerde yabancı uyruklu yönetici ve vasıflı personel çalıstırılabilir. Serbest Bölgeler Kanunu'nda 2004 yılında yapılan degisiklikle bu bölgelerde ticaret ve hizmet faaliyetinde bulunacak yeni kullanıcılar için vergi muafiyeti kaldırılmıstır. Üretim faaliyetinde bulunan ve bulunacak kullanıcılar için ise vergi muafiyeti Avrupa Birligi üyeligi gerçeklesene kadar devam edecektir. Yerli ve yabancı sirketlerin serbest bölgelerde sube açmaları ve bu bölgelerde yeni sirket kurulması, izin için Dıs Ticaret Müstesarlıgı'na basvurulması haricinde Türk Ticaret Kanunu ve ilgili diger genel mevzuata tâbidir. Serbest bölgeler mevzuatında markaların korunması ile ilgili özel düzenleme bulunmadıgından Türkiye'de tescilli marka, serbest bölge sınırları içerisinde de markaların korunmasındaki ülkesellik ilkesi geregince korunur. Serbest bölgelerde Borçlar Kanunu ile cra ve flâs Kanunu uygulanmakla birlikte, özellikle serbest bölgedeki tasınmazların kiralanmasına ve bölgede hacze konu olmus malların Türkiye'ye ithaline iliskin özel düzenlemeler mevcuttur.
Özet (Çeviri)
Free zones are the exceptional areas for enforcement of some laws in accordance with their establishment purposes. Also, if there is a special arrangement in the free zones legislation, relevant provision of other laws are not enforced. The trade between Turkey and free zones is subject to Turkish foreign trade regime. In free zones Turkish foreign exchange regime is not enforced. In free zones, investors can make profit transfer to Turkey and foreign countries. In free zones, investors can employ alien administrator and qualified employees. By the modification of Free Zone Law in 2004, investors who will be in trade and service activity in free zones are not subject to tax excemption. The tax excemption for investors who are and will be in production activity, will continue until Turkey?s Europe Union membership is realised. Establishment of a new company or for both foreign and Turkish companies establishment of a branch company in free zones, unless they have applied to Undersecreteriat of Foreign Trade for the permission, is subject to Turkish Trade Code and related legislations. Owing to the fact that there is not a special legislation for the protection of trademarks in free zones legislations, protection of registered trademarks in Turkey is subject to the country-wide principle. In free zones, The Law of Obligations and The Law of Bankruptcy are applied. However, there are exceptional arrengements for renting real properties and also for importing assets to Turkey that are subject to dept collection.