Türk Hukukunda yabancı ticaret ortaklıklarının yerleşme hakkı
The Right of establishment of the foreign business corporations in Turkish Law
- Tez No: 122520
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLİN GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÖZET Yabancı ticaret ortaklıklarının yerleşme hakkının kapsamı yerleşme kavramından yola çıkarak belirlenir. Yerleşme niyeti taşıyan, bu anlamda, kişi ile bir yer arasında sürekli bir bağ teşkil eden eylem yerleşmedir. Tüzel kişi olan yabancı ticaret ortaklıklarının yerleşme hakkını, yabancı ticaret ortaklığının tüzel kişiliğinin ülke içerisinde yerleşmesine yönelik eylemler oluşturur, bu tür eylemler de tâbiiyetin tayininde kuruluş yeri teorisini benimseyen ülkelerde idare merkezinin ülkeye nakli ve şube açma, merkez yeri teorisini benimseyen ülkelerde ise şube açmadır. Yabancı ticaret ortaklıklarının yerleşme hakkı AT. hukukunda yerleşme özgürlüğü dahilinde ele alınırken, İsviçre hukukunda da yabancı ticaret ortaklıklarının yerleşme hakkı tanınmıştır. Türk hukukunda hangi ticaret ortaklıklarının yabancılar hukukunun konusu olduğu sorusunun cevabı, ticaret ortaklıklarının Türk tâbiiyetinin tespitinin ele alınması yoluyla bulunur, zira, yabancı ticaret ortaklığı Türk tâbiiyetinde olmayan ticaret ortaklığıdır. Türk hukukuna göre, idare merkezi Türkiye'de olan ticaret ortaklıkları Türk tâbiiyetindedir, dolayısıyla, idare merkezleri yurtdışında olan ticaret ortaklıkları yabancıdır. Yabancı ticaret ortaklıklarının yerleşme hakkının kaynağını T.C. Anayasasının 23. maddesinde düzenlenen yerleşme özgürlüğüdür. Hakkın özü ile hakkın kullanılmasını düzenleyen hükümler birbirinden ayrı olarak ele alınmalıdır. Türk hukukunda yabancı ticaret ortaklıklarının yerleşme hakkının kullanılmasının tâbi olduğu rejim, sermaye ortaklıkları bakımından EŞHK. ve yabancı sermaye mevzuatı, kişi ortaklıkları bakımından Türk parasını koruma mevzuatı yoluyla genel düzenlemeler ve bankacılık, finansal kiralama, finansman, faktoring.sigortacılık ortaklıkları ile serbest bölgelerde şube açma bakımından özel düzenlemeler tarafından oluşturulmaktadır. 114
Özet (Çeviri)
SUMMARY The scope of the right of establishment of the foreign business corporations shall be described by the concept of establishment. Any action possessing the intention to establish, which builds a permanent link between an entity and a place, is establishment. The actions, which refer to the establishment of the legal personality of the foreign business corporation in the country, form the right of establishment of the foreign business corporation. For the countries, which accept the corporation theory concerning the determination of the nationality of the business corporations, such actions are the transfer of the administration centre and to build a branch office, and for the ones, which accepts the administration centre theory, is to build a branch office. The right of establishment deals with the freedom of establishment according to European Communities Law and the right is also recognized by the Swiss Law. To determine the business corporations, which are subject to the Turkish foreigners' law, it is obligatory to see that which ones have Turkish nationality. As far as Turkish law concerned, the business corporations whose administration centre is in Turkey are Turkish nationals and the ones whose administration centre is outside the Turkey are foreigners. The legal source of the right of establishment of the foreign business corporations is the 23rd article of the Turkish Constitution, which deals with the freedom of establishment, however we must consider the provisions, which govern the use of the right of establishment separately than the essence of the right. The Turkish statutory regime, which governs the use of the right of the establishment of the foreign business corporations, is created of general provisions (separate provisions for stock corporations and person corporations) and special provisions (banking, leasing, financing, factoring and insurance corporations, also about free zone). 115