Ahkam ayetlerine verilen mana bakımından cassas ve elmalılı tefsirlerinin karşılaştırılması değerlendirilmesi
A comparision and evaluation of cassas' and elmalili's tafseesrs: In respect to the meanings given to canonical verses
- Tez No: 211784
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalısmada, Ebu Bekir Razî el-Cassas'ın ?Ahkâmu'l-Kur'ân? adlı tefsiri ile Elmalılı M. Hamdi Yazır'ın ?Hak Dini Kur'an Dili? adlı tefsirinin fıkhî tefsir baglamında karsılastırmaları yapılmıstır. Kanaatimizce Ahkâmu'l-Kur'ân gibi tefsir literatüründe çok önemli bir yeri olan klasik bir eserin Hak Dini Kur'an Dili gibi bir eserle karsılastırılıp çalısılması bu tefsirlerin Hanefi tefsir gelenegi içinde tipik eserler olması bakımından önem arz etmektedir. Arastırma konumuzla ilgili eserler incelenmis, konumuzla ilgili uzman kisilerle istisare edilmis ve böylece ulasılan neticelerin tartısma yoluyla degerlendirilmesi yapılmıstır. Bu çalısmada öncelikli olarak fıkhî tefsir ekolü ve Ahkâmu'l-Kur'ân kavramlarının üzerinde durulmus, daha sonra üç bölüm halinde tezimiz sonuçlandırılmıstır. Tezimizin ana bölümleri ?Cassas ve Ahkâmu'l-Kur'ân'ı?, ?Elmalılı ve Hak Dini Kur'an Dili? ve ?Cassas ve Elmalılı Tefsirlerinin karsılastırılması? seklindedir. Tezimizin üçüncü bölümünde Cassas ve Elmalılı tefsirleri, sekil ve muhtevası, bazı ahkâma dair konular ve getirilen farklı yorumlar ve fıkhi tefsir baglamında problem arz eden, ayetlere verilen manalar esas alınarak karsılastırılmıstır. Tezimizde Cassas'ın tefsiri ile Elmalılı tefsirlerinin metotları üzerinde durulmus, müfessirlerimizin görüslerindeki farklılıkların tefsir metotlarından kaynaklandıgı tespiti yapılmıstır.
Özet (Çeviri)
In this research, Ebu Bekir Razî el-Cassas`s ?Ahkâmu`l-Kur`an? had been compared with Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır`s ?Hak Dini Kur`an Dili? in canonical tefsir context. According to ours conviction, comparison of Ahkâmu`l-Kur`ân which regarded as classical and very important in tafsir literature with Hak Dini Kur`an Dili is significant from these works is typical books in tradation of Hanefî tafsir. In the course of this research, books which related with subject had been studied and had been confered with otorities and hereafter reached datum had been evaluated by the way of discussion. In this work, initially the concepts of ?fıkhî tafsir? and ?ahkâmu`l ?Kur`an? is studied, after that the subject is discussed in three chapter. This research contain three title; ?Cassas and His Ahkâmu`l-Kur`an,? ?Elmalılı and Hak Dini Kur`an Dili? and ?Comparison of Cassas with Elmalılı`s Tafsir.? In third chapter Cassas and Elmalılı`s Tafsirs had been compared in terms of form, content and different interpretations in canonical context. In ours thesis, we discussed methods of Cassas and Elmalılı`s tafsirs, hereafter established that different interpretations originating from theirs point of views.