2005-2006 öğretim yılı ilköğretim okulları hayat bilgisi ders kitaplarının pedagojik açıdan değerlendirilmesi
The evaluation of elementary life studies text booksin terms of pedagogical aspect,thought in the 2005-2006 academic year
- Tez No: 211785
- Danışmanlar: PROF.DR. ERSOY TAŞDEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
Bu arastırma; 2005 ? 2006 ögretim yılında yayınlanmıs olan Milli Egitim Bakanlıgına baglı ilkögretim okullarında okutulan, Hayat Bilgisi ders kitaplarının pedagojik açıdan uygunluklarının degerlendirilmeleri amacıyla hazırlanmıstır. Hayat Bilgisi ders kitaplarının pedagojik uygunluguna iliskin arastırmacının görüsleri nelerdir? sorusuna cevap aranmıstır. Arastırmanın çalısma evrenini, 2005?2006 ögretim yılın da T.C. Milli Egitim Bakanlıgına baglı ilkögretim okullarında okutulmak üzere Talim ve Terbiye Kurulunca onaylanmıs olan Hayat Bilgisi ders kitapları, arastırmanın örneklerini ise bu kitap listesinden seçilmis, her bir sınıf düzeyinde biri özel yayın, digeri devlet yayını olmak üzere toplam 6 ders kitabı olusturmaktadır. Veri toplama aracı olarak Hayat Bilgisi ders kitaplarını Ders Kitabı Özelliklerine Uygunluk Açısından Degerlendirme Ölçegi kullanılmıstır. Sonuçlar istatistik tekniklerle bilgisayar ortamında analiz edilmistir. Elde edilen bulgular söyledir: Ders kitaplarının içerik özellikleriyle ilgili yetersizlikler gözlenmistir. çerik kısımları bakımından; konu basamaklandırılmalarına gereken özenin gösterilmedigi gözlenmistir. Ders kitaplarının kelime ve cümle yapısıyla ilgili yetersizlikler gözlenmistir. Ders kitaplarının hazırlık, alıstırma ve degerlendirme çalısmaları kısımlarına bakıldıgında; alıstırmaların, ögrenmeye katkılarının düsük oldugu gözlenmistir. Ders kitaplarında yer alan görsel unsurların, içinde bulundukları metin ile tutarlılıklarının düsük seviyede oldugu gözlenmistir. Ders kitaplarının sayfa tasarımlarının, ögrencilerin dikkatlerini dagıtıcı unsurlar içerdikleri gözlenmistir. Ders kitaplarının kapak özellikleriyle ilgili yetersizlikler gözlenmistir. Kapak özelliklerinin, ögrencilerin ilgilerini çekebilecek nitelikte olmadıgı gözlenmistir. Ders kitaplarının teknik özellikler bakımından, istenilen standartlardan yer yer uzaklasıldıgı gözlenmistir. Bu sonuçlar ısıgında bir dizi öneri yapılmıstır.
Özet (Çeviri)
This research is prepared to evaluate the Life Studies textbooks thought at the elementary schools attached to Ministry of National Education in 2005-2006 academic year in terms of pedagogical aspect. The answer for ?What are the researchers opinions about the pedagogical aspect of Life Studies textbook?? has been searched. The total field of the study under survey consists of Life Studies textbooks approved by the Council of Educational Policy for the elementary schools (1st, 2nd, 3rd grades) which are attached to the Ministry of National Education. For each grade one private and one state publications are constituted the sample of the research. There are 6 textbooks in total. The books are chosen on conscious. In order to gather the data, ?The Scale for Evaluating the Life Studies Textbooks according to the appropriateness of the textbook properties? is used. The results are analyzed by using the statistical techniques. The results of the study are the following: It is observed that there are inadequacies in the content properties of the textbooks. It is observed that subject stages are done carelessly . It is observed that there are inadequacies in the word and sentence structures of the textbooks. It is found that the contribution of preparation, exercise and evaluation stages of the text book is too low. The visual materials in the textbook are consistent with the context in a low level. It is observed that there are distractions in the page design. Inadequacies related to the textbooks? cover properties are observed. Cover properties are not conspicuous enough. In some parts technical properties so far from the standards.