İnşaat Sektöründe Yalın Proje Yönetimi
Lean Project Management in the Construction Industry
  1. Tez No: 211783
  2. Yazar: AHMET MURAT KÖMÜRCÜ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. OSMAN UNUTULMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 239
Özet
Son yıllarda insaat sektörü, proje yönetiminde gördügü eksikliklere çare aramaktadır. Yapılan bu tür arastırmalardan bir kısmı da, yalın üretim anlayısının insaat sektörüne uygulaması üzerinedir. Bu çalısmada, öncelikle yalın üretimin çıkısı ve gelisimi incelenmis, yalın düsünce, yalın üretim gibi kavramlar anlatılmıs, ilgili tanımlar ve yalın üretim sistemi açıklanmıstır. Dünyada ve Türkiye'de yalın üretim sistemini uygulayan firmalardan örnekler sunulmus ve bu firmaların elde ettikleri sonuçlar verilmistir. Çalısmanın devamında insaat sektöründe uygulanmakta olan geleneksel proje yönetimi anlatılarak eksik yönleri vurgulanmıstır. Daha sonra, projenin bütününe ve is akısına odaklanan, faaliyetlerin projeye ilave ettigi katma degere bakan, katma degeri olmayan faaliyetleri ayırt eden ve ortadan kaldırmaya çalısan, proje zamanını ve maliyetini aynı anda azaltma kabiliyeti olan bu arada kaliteyi de göz ardı etmeyen yalın proje yönetimi üzerinde durulmustur. Çalısmanın sonunda her biri geleneksel proje yönetimi ve yalın proje yönetimi uygulamalarını içeren iki vaka ele alınmıs ve elde edilen bilgilere dayanarak yalın proje yönetiminin insaat sektöründe kullanılmasıyla elde edilen kazanımlar tespit edilmistir. Ayrıca, geleneksel proje yönetimi ile yalın proje yönetimi karsılastırılmıs ve yalın proje yönetiminin sagladıgı üstünlükler vurgulanmıstır. Geleneksel uygulamada, Planlananın Tamamlanma Yüzdesi (PTY) ile ölçülen is akısı güvenilirliginin yalın proje yönetimi uygulaması ile birlikte arttıgı görülmüstür. Bu çalısmada, yalın insaat konusu sadece proje planlaması ve kontrolü açısından incelenmistir.
Özet (Çeviri)
In recent years, construction industry has been trying to find solutions for the deficiencies in project management applications. In this context, to solve such problems, some researchers try to adopt the lean production management methods to project management applications in the industry. In this thesis, firstly, the origin and the development of the lean production is examined, the related concepts and definitions are given and the lean production system is explained. A number of firms adopting the lean production are submitted and the results of the applications are presented. The traditional application of the project management in the construction industry is examined and the deficiencies are presented. Then, the lean project management that focuses on the whole project and work flow, deals activities adding value to the project, distinguishes and removes activities which don?t add value to the project, decreases both the project time and the project cost at the same time, in addition to those, cares about the quality, is presented. At the end, two case studies, each involving both the traditional project management and the lean project management applications are submitted. Evaluating the information obtained from these two case studies indicates that the lean project management has some surpluses over the traditional one. It is observed that the Planned Percent Completed (PPC) which represents the work flow reliability in the traditional project management applications is also considerably increased with the lean project management applications. In this study, only the project planning and control part of the lean construction is examined.