Muhammed Zahid El-Kevseri'nin hayatı ve kulların fiilleri hakkındaki görüşleri
The life of Muhammed Zahid Kevserî and his opinions about the behaviors of human beings
- Tez No: 211801
- Danışmanlar: PROF.DR. MUHİTTİN BAĞÇECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Tez,“Muhammed Zahid El-Kevserî'nin Hayatı ve Kulların Fiilleri Hakkındaki Görüşleri”şeklinde adlandırılmıştır. Tezin konusuna, amacına, yöntemine ve işleniş tarzına“giriş”kısmında yer verilmiştir. Tez, üç bölümden oluşmuştur. Birinci bölümde, Zahid El-Kevser'inin hayatına yer verilmiştir. İkinci bölümde, mezkûr kişinin kaleme aldığı“el-İstibsar fi't-Tehaddüsi `ani'l-Cebri ve'lİhtiyar”adlı kelam ilmiyle ilgili risalesi tercüme edilmiştir. Üçüncü bölümde ise, bu eserin değerlendirilmesi yapılmıştır. Bu son bölümde, mezheplerin konuyla ilgili görüşlerine de yer verilmiştir. Tezin sonunda“sonuç”başlığı altında kısa bir değerlendirme yapılmıştır. Tez,“kaynakça”bölümüyle sona erdirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Thesis is named as the life of Muhammed Zahid Kevserî and his opinions about the behaviors of human beings. The subject, aim, method and preparation style of thesis are given at the introduction part. The thesis is consist of three chapters. At the first chapter, the life of Zahid Kevserî is given place. At the second chapter; the pamphlet, as named“el-İstibsar fi't-Tehaddüsi `ani?l-Cebri ve'l-İhtiyar”which is related to the utterance science and was written by the same person, is translated. At the third chapter, the evaluation of this piece of work is made. At this last chapter, it is also given place to the opinions of denominations about this subject. At the end of thesis, a short evaluation is made under the conclusion heading. Thesis is ended with the part of bibliography.