Öğrenmeyi öğrenme eğitiminin lise birinci sınıf öğrencilerinin matematik ile Türk Dili ve Edebiyatı dersleri sınav başarısına etkisi (Kayseri ili örneği)
The effect of learning to learn education on lycee 1 students mathematic and Turkish literature exam success (case study in Kayseri)
  1. Tez No: 211800
  2. Yazar: İBRAHİM GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İSMAİL AYDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 265
Özet
Bu araştırmada, öğrenmeyi öğrenme eğitimi verilerek, öğrencilerin öğrenme düzeyinde, dolayısıyla başarılarında bir gelişme olup olmadığı, olmuşsa diğer gruba ve öntest sonuçlarına göre sontest ile aralarında anlamlı bir farklılık olup olmadığı araştırılmıştır. Araştırma, amaçlı seçim yoluyla seçilen iki gruba öntest uygulayarak, daha sonra deney grubuna 13 haftalık öğrenmeyi öğrenme eğitimi verilerek ve eğitim sonrasında da her iki gruba sontest uygulayarak gerçekleştirilmiştir. Bu bakımdan deneysel bir araştırmadır. Araştırmada, Nuh Mehmet Baldöktü Anadolu Lisesi ve Sami Yangın Anadolu Lisesi amaçlı seçim yöntemi ile seçilmiş olup, belirtilen birinci lise deney grubunu, ikinci lise ise kontrol grubunu oluşturmuştur. Her iki okulun lise birinci sınıflarına, liselerin dört yıllık olmasından sonra kayıt edilen öğrenciler oluşturmuştur. Bu bağlamda araştırmaya deney grubu olarak 150, kontrol grubu olarak da 120 öğrenci alınmıştır. Bu sayılar ilgili okulların 2005?2006 Eğitim öğretim yılında Ortaöğretim Kurumları Sınavı (OKS) ile aldıkları öğrenci sayılarıdır. Ancak bazı öğrencilerin uygulama yapıldığı günlerde okula gelmediklerinden dolayı deney grubu 148, kontrol grubu ise 105 kişi olarak gerçekleşmiştir. Verilerin analizinde t testi, ilişkili örneklemler t testi, varyans analizi (anova) ve öntestlerin istatistiksel yolla eşitliğini sağlayarak düzeltilmiş veriler ile analiz yapan kovaryans (ancova) analizi kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda, her iki ders için deney ve kontrol grupları arasında anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Bu farklılık sontestlerde deney grubu lehine anlamlı farklılık şeklinde ortaya çıkmıştır. Bulunan sonuçlar ilgili konular ışığında tartışılmış ve bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, by giving learning to learn education, it is investigated whether there is any increase in students? learning capacity and also in their success and there any significant differences between the results of pretest and lasttest. The research is realized by giving pretest to two neutral groups and then by giving 12 weeks learning to learn education to experiment group and finally after the education by applying test again to each group. So this is an experimental research. In this research, N. M. Baldöktü and Sami Yangın Anatolian High Schools are chosen on purpose. N. M. Baldöktü existed the experiment group and Sami Yangın Anatolian High School existed the control group. The students of both schools are the students, registered to the school after the new Lycee education system, consisting 4 years education. It means, 150 students are chosen as an experiment group and 120 students as a control group. These numbers are the students, registered to the related schools in 2005-2006 Education Years according to OKS exam result, because of the ansent of some students at school in the dates of applying questionnaire. At the end experiment group consisted of 148 and control group consisted of 105 students. In the analyzing of data; t-test, t-test for relational samples, variant analysis and covariant analysis (which makes datum analysis by providing equality between pretests statistically) are used. At the end of the analysis it is found that there are significant differences between experiment and control groups for both lessons. And this difference is in favor of experiment group. Found results are discussed at the light of related subject and some advices are given.