Osmanlı döneminde medinede yapılan tarihi eserler
Historical buildings at medine which is made during Ottoman Empire
- Tez No: 211804
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AYHAN ÖZTÜRK, PROF. KERİM TÜRKMEN, Y.DOÇ.DR. CELİL ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
1517-1919 yılları arasında Osmanlı döneminde Suudi Arabistan'ın Medine sehrinde yapılan eserler ve onarım çalısmaları ile ilgili olarak tespit ettiklerimiz sunlardır: Kanuni Sultan Süleyman döneminde surlarla ilgili çalısmalar yapılmıstır. Günümüzde surlar tamamen ortadan kaldırılmıstır. Surlara baglı olan kalelerde yıkılmıstır. Kuba, Uyun, Urve, Hasimi El Kayyib Kalesi Sehrin çevresinde halen mevcuttur. Medine Tren stasyon Binaları Halen ayaktadır. Ana bina restore edilerek müze yapılmıstır. Osmanlı döneminde Mescid-i Nebevi ile ilgili ilk onarımlar Kanuni döneminde yapılmıstır. Yasil Kubbe II. Mahmut döneminde tekrar yapılarak yesile boyanmıstır. Böylece ismi Kubbetül Harda olarak kalmıstır. Abdulmecid döneminde su an ki mescidin güney kısmı büyük bir restorasyon çalısmasına tabi tutulmustur. Bu bölümde 170 adet kubbe yer alır. Aynı dönemde hattat Abdullah Zühdi Mescitte yer alan celisülüs yazıları yazan kisidir. Kubbe içlerindeki yazılar ve resimler de aynı dönemden kalmadır. Minber III. Murat'ın yolladıgı minberdir. 1590 tarihinde kayıtbay minberi kubaya tasınmıs, yerine bu minber konulmustur. Mescid-i Nebevi'de Osmanlı'dan minare kalmamıstır. Babüsselam minaresinin âlem ve serefesi Abdulmecit dönemi onarımından kalmadır. Günümüze ulasan Mescit'ler: Gammame, Hz. Ömer, Hz. Ebubekir Mescidi ve Hamidiye Camisidir. Diger mescidlerin yerine Suud döneminde yeni mescidler yapılmıstır. Bazı kuyuların dısında su mimarisi ile ilgili eserler günümüze ulasamamıstır. 13 adet medrese ve kütüphane tespit edilmistir. Bunlar günümüze ulasamamıstır.9 Adet imarethane ve ribat tesbit edilmistir. Bunların dısında 63 adet hanın onarımı ile ilgili belgeye yer verilmistir. Sonuç olarak 4 kale, 4 mescid ve Mescid-i Nebevi'nin Güney kısmı 15 kuyu hâlen ayaktadır.
Özet (Çeviri)
Less developed and developing countries have been facing some restrictions in the way to achieve the level of economic growth that they plan. Among these, the most serious is the insufficiency of domestic savings, which are supposed to finance the investments. Besides, in less developed and developing countries, relatively-low export earnings cause scarcity of foreign exchange. In order to overcome these restrictions and so achieve a higher rate of growth, these countries often utilize external loans. However, there is a dispute in the literature over the correlation between foreign debt and economic growth. Most empirical studies indicate a negative correlation between foreign debt and economic growth, especially in those countries whose foreign debts are relatively high. Because, borrowing foreign loans means transferring funds into a country, whereas repaying these loans means transferring funds out of the country. According to the ?Debt Overhang Theory,? developed by Krugman (1988), certain amount of foreign debt positively affects the economic growth, while foreign debts over this certain amount negatively affects both the economic growth and investments. This study, employing Cunningham?s model (1993), examines the correlation between foreign debt and economic growth in Turkish economy. Toward this objective, it uses the economic indicators of Turkey between 1968 and 2005. Results of the regression analysis demonstrate that foreign debts in Turkey negatively affect economic growth and therefore Turkey is facing the problem of overhang, that is, excessive debts. This conclusion suggests that the amount of foreign debt should be reduced so as to increase the level of economic growth in Turkey.