Diyarbakır Halkevi ve Karacadağ dergisinin halkbilimi açısından değerlendirilmesi: 1932-1951
The evaluation of Diyarbakir community centre and Karacadağ magazine in terms of folklore: 1932-1951
- Tez No: 211805
- Danışmanlar: DR. BAYRAM DURBİLMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Türk İnkılap Tarihi, Folklore, Turkish Language and Literature, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Modern Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasıyla toplumsal degisim hızlanmıs ve bu degisimi halka yayacak, inkılâpları benimsetecek kurumlara ihtiyaç duyulmustur. Bu inkılâpların halka kabul ettirilmesi, ulastırılması ile aydın-halk kopuklugunun giderilmesi ve yetiskin egitiminin saglanması amacıyla Atatürk tarafından ?halkevleri? kurulmustur. Diyarbakır Halkevi, 19 Subat 1932 yılında açılan ilk 19 halkevinden biridir. Kapanıncaya kadar Diyarbakır'da kültürel ve sosyal yasamın önemli bir parçası olmus ve sehri hep canlı tutmustur. Çalısma giris ve üç ana bölümden olusmaktadır. Giris bölümünde çalısmanın tam olarak anlasılıp somutlastırılması için halkevleri hakkında genel bilgi verilmis, kurulusuna örneklik eden kuruluslar ve kurulmasını hazırlayan sartlar, kurulmaları, teskilatlanmaları ve kapanıs üzerinde durulmustur. Birinci bölümde, Diyarbakır Halkevi'nin kurulusu, sube faaliyetleri ve halkbilimi anlayısı üzerinde durulmustur. kinci Bölümde, Diyarbakır Halkevi yayın organı olan Karacadag dergisinin, içerigi, yayın ilkeleri, yayımlanmasında görev alan kisiler verilmistir. Özellikle Karacadag dergisinin ?halkbilimi? anlayısı ve agırlık verdigi konular üzerinde durulmustur. Üçüncü Bölümde ise, Karacadag dergisinin yayımladıgı 138 sayının ayrıntılı bibliyografyası çıkarılmıstır. ki ana baslık altında sınıflandırılarak olusturulan bibliyografyayı, arastırmacıların istifade edebilecegi sekilde bilimin hizmetine sunmayı amaçlandı. Ekler kısmında ise, Halkevinin fotografları, derginin ilk sayısı, son sayısı ve özel sayıların kapakları ve halkevi ile ilgili belgeler eklenmistir.
Özet (Çeviri)
With the establishment of Modern Turkish Republic, social change has been accelerated and the ınstitutions disseminating this chance to society and getting them to accept the revolutions have been required. ?Community centres? have beeen established by Atatürk with the aim of getting the society to accept the revolutions in order to decrease the gap between intellectuals and public and to provide adult education. Diyarbakır Community Centre was one of the first 19 community centres founded in 19 February, 1932. The Community Centre had been a crucial part of cultural and social life and always exhilareted the city until its closure. Our study constitutes of introductory and three main parts. In Introductory Part general information on community centres has been given; the establishments standing as an example for community centres, circumstances preparing the establishment of community centres, their establishment, organization and closure have been emphasized. In the First Part the establishment of Diyarbakır Community Centre, its activities and the concept of folklore have been emphasized. In the Second Part Karacadag Magazine-publication organ of Diyarbakır Community Centre, its publication principles and the people taking part in the publication of the magazine have been given. Especially the concept of folklore and the subjects that Karacadag Magazine focuses on have been emphasized. In the Third Part a detailed bibliography of 138 numbers published by Karacadag Magazine has been prepared. The bibliography categorized under two main sub-titles has been aimed to be put into the service of researchers. In annexes the photographs of the Community Centre, the first and last numbers of the magazine, the covers of special numbers and the documents related to the Community Centre have been available.