Dış borçlanma ve ekonomik büyüme ilişkisi: Türkiye örneği
The relationship between external debt and economic growth: The case of Turkey
- Tez No: 211803
- Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET ALİ BİLGİNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler arzuladıkları ekonomik büyüme hızına ulaşmada çeşitli kısıtlarla karşı karşıyadırlar. Bunlardan en önemlisi yatırımları finanse edecek olan iç tasarrufların yetersizliğidir. Ayrıca bu ülkelerde ihracat gelirlerinin düşük olması döviz kıtlığına neden olmaktadır. Az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler bu kısıtları aşarak yüksek büyüme hızlarına ulaşmak için dış borçlanmaya sık sık başvurmaktadırlar. Fakat literatürde dış borçlanma ve ekonomik büyüme arasındaki ilişki tartışmalıdır. Yapılan ampirik çalışmaların büyük bir kısmında yüksek dış borca sahip ülkelerde dış borç ile ekonomik büyüme arasında negatif bir ilişki tespit edilmiştir. Çünkü dış borç alındığında ülkeye bir kaynak transferi olurken bunların geri ödenmesi sırasında ise dışarıya bir kaynak transferi söz konusudur. Krugman (1988), tarafından geliştirilen borç fazlası (debt overhang) teorisine göre belirli bir seviyeye kadar olan dış borçlanma ekonomik büyümeye pozitif bir katkı sağlarken belirli bir eşik değer üzerindeki dış borçlanma yatırımları ve ekonomik büyümeyi negatif etkilemektedir. Bu çalışmada, Cunningham (1993)'ın geliştirdiği modelden hareketle dış borç ve ekonomik büyüme ilişkisi Türkiye ekonomisi açısından ele alınmıştır. Çalışmada, Türkiye için 1968-2005 dönemine ait yıllık veriler kullanılmıştır. Yapılan regresyon analizi sonucunda Türkiye'deki dış borçların ekonomik büyüme üzerinde negatif bir etkiye sahip olduğu dolayısıyla borç fazlası sorunu ile karşı karşıya olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu sonuç, ekonomik büyümeyi hızlandırmak için ülkenin dış borçlarının azaltılması gerektiği şeklinde yorumlanabilir.
Özet (Çeviri)
Less developed and developing countries have been facing some restrictions in the way to achieve the level of economic growth that they plan. Among these, the most serious is the insufficiency of domestic savings, which are supposed to finance the investments. Besides, in less developed and developing countries, relatively-low export earnings cause scarcity of foreign exchange. In order to overcome these restrictions and so achieve a higher rate of growth, these countries often utilize external loans. However, there is a dispute in the literature over the correlation between foreign debt and economic growth. Most empirical studies indicate a negative correlation between foreign debt and economic growth, especially in those countries whose foreign debts are relatively high. Because, borrowing foreign loans means transferring funds into a country, whereas repaying these loans means transferring funds out of the country. According to the ?Debt Overhang Theory,? developed by Krugman (1988), certain amount of foreign debt positively affects the economic growth, while foreign debts over this certain amount negatively affects both the economic growth and investments. This study, employing Cunningham?s model (1993), examines the correlation between foreign debt and economic growth in Turkish economy. Toward this objective, it uses the economic indicators of Turkey between 1968 and 2005. Results of the regression analysis demonstrate that foreign debts in Turkey negatively affect economic growth and therefore Turkey is facing the problem of overhang, that is, excessive debts. This conclusion suggests that the amount of foreign debt should be reduced so as to increase the level of economic growth in Turkey.