Osmanlı Devleti'nin çözülme devrimde Kozanoğulları
Kozanoğullari at the disentangled period of the Ottoman Empire
  1. Tez No: 211848
  2. Yazar: MURAT TOPALOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. SEBAHATTİN SAMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Kozandagları'nda XVII.yüzyılda ortaya çıkan Kozanogulları, devletin otorite boslugundan yararlanarak bölgedeki asiretlere hükmetmis ve güçlü bir derebeylik kurmustur. 1853-1856 Kırım harbinden sonra Osmanlı Devleti asker ihtiyacını karsılamak, vergi alabilmek ve asiretleri zorunlu iskana tabi tutmak için 1865 yılında bölgeye Fırka-ı slâhiye adında bir askeri birlik göndermistir. Bu tezde; Asiretlerin zorunlu iskânında ve sonradan ortaya çıkan problemlerin giderilmesi, asiretlerin birbirleriyle ve Osmanlı Devleti ile olan iliskilerin açıga çıkartılması konusu anlatılmıstır. ç isyanlar ve dıs savaslar yüzünden Osmanlı Devleti Kozan bölgesiyle yeterince ilgilenememistir. Otorite boslugu bölgede bir takım derebeylerin çıkmasına neden oldu. Kozanogulları ve diger derebeylerin keyfi hareketleri; Halkın üzerinde baskı kurmaları usulsüz vergi almaları, devlete asi olmaları bölgenin ıslâhını gerektiriyordu. Kozanogulları'nın tarih sahnesine çıkması, Kozandagları'nı kontrol altına alması, derebeyligin rejimi ve Osmanlı Devleti'ne isyan etmelerinin sebepleri, bu tezin baslıca konularındandır. Kozanoglu Derebeyligi ortadan kaldırıldıktan sonra göçebe Türkmenlerin yerlesik hayata geçmesiyle bölgedeki sosyal ve kültürel degisikliklerin sebep ve sonuçları tespit edilmistir. Konuyla ilgili mevcut yayınlar, Basbakanlık Osmanlı Arsivleri'nin ilgili bölümleri incelenerek degerlendirilmesi yapılmıstır. Yörede çıkan olaylarda, taraf olan ailelerin görüs ve düsüncelerine de yer verilmistir. Bu konuyla ilgili çalısmaları olan bölge tarihçilerinin görüslerinden yararlanılarak çalısmamız sonlandırılmıstır.
Özet (Çeviri)
Kozanogulları appeared around Kozan Mountains in the 17th century,making use of fhe authority gap of the government, ruled the semi-sedendary tribes in the region and founded a powerful feudalism. Through this thesis, the fact that The Ottoman Empire dispatched an army unit to the region called ?improvement division? in the 1853-1865 Crimea War to meet the needs for soldier,to get taxes,and to make the tribes dependent on the tribes were solved;the relations of the tribes between themselves and the Ottoman Empire came out,have been explained. Due to the domestic rebellions and exterior wars,The Ottoman Empire wasn?t able to control the Kozan region.The authority gap caused several nomadic tribes to come out in the region.The fact that Kozanogulları and other feudal lords made arbitrary actions,made pressures over the people,took illegal taxes,became rebels against the government needed improving the region. The fact that Kozanogulları showed themselves on the stage of history,took the control of the Kozan Mountains,the regime of feudalism,the reasons they made rebellion against The Ottoman Empire and its revision have been emphasized. After The Kozanogulları tribe was disappeared, by the fact that the migratory Turcomans moved to established life style,the reasons and results of social and cultural changes in the region have been determined. The determination and revision have been made by examining the present publications,the related parts of The Otoman archives in the ministerial building. Our nstudy has been ended making use of the thoughts and ideas of the families being for the incidents in the region, interviewing the historians with the study of the relevant region.