24 numaralı Kırşehir şer'iyye sicili (h.1328-1332 )(m.1910-1914)(r.1326-1329) transkripsiyon ve değerlendirme
Number of 24 Kirşehir şeriye registers(h.1328-1332 )(c.1910-1914)
  1. Tez No: 211847
  2. Yazar: ÇETİN ATALAY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET UĞUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Tarih, Religion, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 252
Özet
Çalıstıgımız konu(H.1328?1332) (M.1910?1914) yıllarına ait 24 numaralı Kırsehir Ser'iyye Sicili'dir. Çalısmamızın basında Ser'iyye sicillerinin ortaya çıkısı, Osmanlı Ser'iyye Sicillerinin tarihi gelisimi, ser'iyye sicillerinin önemi ve kapsadıgı belgelerin konumuzla baglantılı olması nedeniyle Osmanlı Devleti'nin hukuki yapısını ser'î ve örfî hukuku ana hatlarıyla ele alarak izah etmeye çalıstık. Kırsehir'e ait ser'iyye sicillerinin incelenmesi ile mahalli tarihçilerin ihtiyaç duydukları malzeme, sayılabilir rakamlarla verilmektedir. Milattan önceki tarihlere kadar uzanan bir tarihin parçası olan Kırsehir en iyi dönemini Selçuklular döneminde yasamıstır. Bir sınır kenti olması nedeniyle devletlerarasında sürekli yönetimi degisen bir sehir olmustur. Osmanlılar döneminde ise güvenlik açısından huzurlu ancak gelismesi durmus bir il konumundadır. 24 numaralı Kırsehir Ser'iyye sicili 47 varak 94 sahife 157 aded belgeden olusmaktadır. Sicillerin hepsi müslüman halkın miras taksimi ile ilgili hususlardan olusmaktadır. O dönemde yasayan gayr-i Müslim halkla( Rum Ortodoks ve Ermeniler) bir sorun yasanmadıgı mahkeme kayıtlarından anlasılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The period ve have studied is number 24 Kırsehir Ser?iyye register belongs to the year of (H.1328-1332) (C.1910-1914). n the beginning of the study, we have tried to explain historical procces of ser?iyye registers, the importance of ser?iyye registers and the documents these registers include and taking slamic and customary law into consideration legal structure of Otoman Empire since it is related to subject. With the study Kırsehir ser?iyye registers, the material local historiansneed are provided with countable numbers. Althought its history goes back to many centruies BC, Kırsehir had its best period under the rule of Saljukids. (Selcuks) Because of the fact that it is a frontier town its ruler changet frequently. During Otoman period it was a peaceful town in respect to security but it experienced recession. Kırsehir Ser?iyye record numbered 24 consists of 47 folios, 94 pages and individual documents. All records deal with the division of inheritance of the muslims. It is understood from the records that there were no problems and disputes between muslims and non-muslims sıch as Ortadox Greeks and Armenians