Enflasyon hedeflemesi:Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde uygulanabilirliği
Inflation targeting: Applicability at the developed and developing countries
- Tez No: 211849
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AYTEKİN ALTIPARMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Enflasyon hedeflemesi, fiyat istikrarını saglamak amacıyla, ara hedef yerine, enflasyon tahminlerinin kullanıldıgı bir para politikası stratejisidir. Enflasyon hedeflemesinde bagımsız Merkez Bankaları, belli bir dönem için ilan edilen, enflasyon hedefine ulasılmasına yönelik politika uygulamaktadırlar. 1990 yılında enflasyon hedeflemesini uygulamaya baslayan Yeni Zelanda'nın basarılı olması, bu politikayı diger gelismis ve gelismekte olan ülkeler içinde alternatif bir para politikası stratejisi haline getirmistir. Bu çalısmada, enflasyon ve enflasyon hedeflemesinin tanımı, enflasyon hedeflemesi çesitleri, enflasyon hedeflemesinin avantaj ve dezavantajları, enflasyon hedeflemesinin uygulanması için gerekli ön kosullar ve incelenmis olan sekiz ülke deneyiminden elde edilen veriler çerçevesinde Türkiye'de uygulanabilirligi ele alınmıstır.
Özet (Çeviri)
Inflation targeting is a strategy of monetary policy which uses inflation forecasting instead of an intermediate goal in order to achieve price stability. During inflation targeting, independence of central banks implement policies towards reaching an inflation target declared for a certain period. Succsess of the policies that New Zealand has applied since 1990, gave rise to an alternative strategy for other developed and developing countries. In this study, inflation and inflation targeting definition, kind of inflation targeting, advantage and disadvantage of inflation targeting policy, lastly, necessary for implementing inflation targeting and its applicability to Turkey in the contex of the findings of experiences of eight observed countries is examined.