Standart X-R diyagramları ile iki aşamada örneklemeli X-R diyagramlarının performanslarının ARL (Average Run Length) yardımı ile değerlendirilmesi
Performance evaluation of standart X-R charts and two stage sampling X-R charts with ARL (Average Run Length)
- Tez No: 211872
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NECDET ÖZÇAKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu tez çalışmasında, istatistiksel proses kontrol yöntemlerinden biri olan kontroldiyagramları, kontrol diyagramlarının performans ölçümü ve karşılaştırılmasıanlatılmaktadır. Kontrol diyagramlarından Standart Shewhart X -R diyagramları veiki aşamada örneklemeli X -R diyagramları üzerinde durulmuştur. Bunun yanındaiki aşamalı X -R diyagramları ile ilgili literatür çalışması yapılmıştır. Diyagramlarınperformans ölçümünde ise bir performans göstergesi olan ve prosesteki değişimlerinsaptanmasında kullanılan ARL (ortalama koşum uzunluğu) anlatılmıştır ve standartShewhart X -R diyagramları ile iki aşamada örneklemeli X -R diyagramlarının ARLhesabı gösterilmiştir. Sonuç olarak, iki aşamada örneklemeli X -R diyagramlarınınproses sapmalarını daha hızlı tayin ettiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, control charts, which is one of the statistical process control methods,performance measurement and comparing of control charts is explained. StandartShewhart X -R charts and X -R charts with two stage sampling are emphasized andanalyzed. Furthermore, literature study of X - R chart with two stage sampling isdone. In performance measurement, ARL is described as a performance indicator.Besides this, ARL computing of standart Shewhart X -R chart and X -R chartswith two stage sampling is indicated. In conculusion, X - R chart with two stagesampling detect faster off-target condition than standart Shewhart X -R chart.