Markov Zincirleri ve trafik sigortası hasarsızlık indirimi veya zamlı prim sisteminin Markov Zinciri ile ifade edilerek analiz edilmesi.
Markov Chains and explanation of bonus-malus automobile insurance system as a Markov Chain and analysis of the chain.
  1. Tez No: 211873
  2. Yazar: İBRAHİM ZEKİ AKYURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NECDET ÖZÇAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu tez çalışması kapsamında, , olasılık kavramı başlangıç kabul edilerek Markov zincirlerine ulaşılmış, ardından Markov zincirine ait özel durumlar ve analizler incelenmiş, daha sonra da uygulamaya geçilmiştir.Uygulamanın güncel olabilmesi açısından, Türkiye'de zorunlu trafik sigortası priminin tespitinde yeni denilebilecek kadar kısa süre önce uygulanmaya başlanan Hasarsızlık İndirimi Zamlı Prim Sistemi uygulaması esas alınmış ve uygulama, araç cinsleri arasından otomobiller üzerine yapılmıştır. Öncelikle sistem kısaca tanıtılarak Markov zincirine uygun olduğu gösterilmiştir. Her poliçenin ne kadar prim ödeyeceğini gösteren basamaklar durum şeklinde ifade edilerek, geçiş matrisi oluşturulmuştur. Uygulamanın son kısmını ise zincirin analizi oluşturmaktadır. Uzun vadedeki kararlı hal yapısı incelenerek ileriki yıllarda Türkiye ekonomisine katkısı araştırılmış, ardından 2005-2009 yılları arası basamak olasılık dağılımına yönelik tahmin yapılmış, en son olarak da ortalama ilk geçiş zamanları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In scope of this study, Markov Chains are procured from the probability concept as a starting point. After this procurement, special cases of Markov Chains and various analyses are examined. At the end of the study an application is implemented.In order to provide an up-to-date application, it is based on Bonus-Malus Automobile Insurance System used currently to establish the Turkish traffic insurance paid, and is performed on automobiles. Initially, the system is presented briefly, and it is shown that the system is appropriate for the Markov Chains. The steps showing the amount of premium to be paid by each insurance policy are explained as the states, and then the transition matrix is formed. Analysis of the chain constitutes the last part of the application. Steady state in long term is examined in terms of being of assistance to the Turkish economy in the future. Lastly, step probability distribution is estimated for the period from 2005 to 2009, and mean first passage time is determined.