Araştırma geliştirme maliyetlerinin mevcut düzenlemelere göre muhasebeleştirilmesi.
Accounting of research and develeopment costs according to existing regulations.
- Tez No: 211880
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LERZAN KAVUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
İşletmeler, teknolojik alanda rakiplerini geride bırakmak amacıyla araştırmageliştirme faaliyetlerinde bulunmak durumundadırlar. Uzun yıllar süren bu faaliyetlerneticesinde meydana gelen maliyetlerin finansal tablolarda doğru şekilde yer almasıkonusu ise oldukça önemlidir. Söz konusu maliyetlerin aktifleştirilme ya da giderkaydedilme esasları, yürürlükte bulunan düzenlemeler çerçevesinde değerlendirilmelive bu doğrultuda muhasebeleştirilmelidir.Bu çalışma, araştırma geliştirme maliyetlerini mevcut muhasebeleştirmeilkelerine göre incelemek ve bu maliyetlerin doğru bir şekilde kaydedilmesinisağlamak amacını taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Enterprises must improve their Research and Development (R&D) activites inorder to get competetive advantage in the field of technology. It?s so important that,cost of these long time period activities to be reflected on the financial statementsaccurately.. Capitalization principles of these costs should be examined inaccordance with related regulations.The aim of this study is to study accounting for R&D activites.