Çok uluslu işletmelerin organizasyonunda ?Paylaşılan Hizmetler Merkezi? yaklaşımının muhasebe organizasyon yapısı ile muhasebe sürecine olan etkisi
Shared services centers approach in accounting model and processes in multinational companies.
- Tez No: 211879
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAKUP SELVİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Büyüyen organizasyonlar ile birlikte sirket içerisinde olusan bilginin dogrulugu risktasımaktadır, özellikle Halka Açık Sirket'lerde bu risk daha büyüktür ve yanlıs bilgiüzerine alınan kararlar verimligi dogrudan etkilemektedir. Haberlesme tekniklerininhızlanması ile birlikte Çok Uluslu Sirketler operasyon seviyesindeki islemlerini bilginindogrulugunu arttırma amacıyla merkezilestirme kararı almıslardır. Özellikle stokyönetimi, muhasebe, finans ve insan kaynakları ile ilgili islemler, kurulan PaylasılanHizmetler Merkezleri aracılıgıyla yürütülmeye baslanmıstır. Bu tez çalısmasında bumerkezlerin muhasebe organizasyon yapısı ve verimlilik üzerine etkileri incelenmistir.Dünya cografyasına yayılmıs birçok Çok Uluslu Sirketler incelenmis ve gelistirilen birörnek çalısma ile konu derinlemesine irdelenmistir.slem seviyesindeki faaliyetlerin Paylasılan Hizmetler Merkezleri aracılıgıylayürütülmesi sonucunda verimliligin arttıgı ve maliyetlerin azaldıgı sonucuna varılmıstır.Ancak bu merkezlerin belirli bir büyüklüge ve islem hacmine sahip olmayanisletmelerde uygulanması aksine verimlilik azalısına neden olmaktadır. Çok UlusluSirketler, Bankalar, Belediyeler, Holdingler ve birçok Kamu Kurulusu için bu yöntemverimli bir sekilde uygulanabilir.Paylasılan Hizmetler Merkezlerine geçis ile birlikte tüm süreçlerin standartlastırılması,hata ihtimalini azaltmaktadır. Ayrıca süreçlerin tek merkezden yürütülmesiuzmanlasmayı da beraberinde getirmistir. Tüm islemlerin sistem üzerinden yürütülmesibelge denetiminden sistem denetimine geçise neden olmustur.Yakın gelecekte Paylasılan Hizmetler Merkezlerinin daha yaygın kullanılacagına sahitolacagız.
Özet (Çeviri)
Quality of the information and knowledge getting more important and having more riskin large organizations, especially in Public Companies. Decisions taken base on wronginformation effecting directly the productivity. Due to several new and speedcommunication tools, Multinational Companies starting to centralize their operationalactivities for to improve data quality. Stock Management, Finance, Accounting andHuman Resources activities are mostly started to operating by Shared Services Centres.I studied in this thesis the effect of Shared Services Centers on productivity. Lot ofmultinational companies who are using Shared Services Centers observed, analyzed andtopic deepened in a case study.I reached that operational activities run by Shared Services Centers are improvingproductivity and decreasing costs. But size of the company should be big enough andnumber of transactions should be much enough otherwise this model will causedunproductivity. This model suggest for Multinational Companies, Banks,Municipalities, Holding Companies and some Government Institutes.Due to standardize all processes which are using in Shared Services Center caused lesstransaction faults. Other benefit of Shared Services Centres is professionalism and movefrom document audit to system audit.In the near future we will see more organizations will use Share Services Centers.