Düşlem (fantazya) aracılığıyla insan duygularının figürsel çözümlenmesi
  1. Tez No: 21192
  2. Yazar: FERHAT ÖZGÜR
  3. Danışmanlar: DOÇ. HASAN PEKMEZCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
11 ÖZET Geleneksel resimde çoğu dinsel öykülerin nesnel dünyaya uzak bir anlatımda ele alındığını görürüz. Bu tavır sanatçıların hayal güçlerinin bir yansıması olarak algılanırsa, fantezinin sanata çeşitli anlatım olanakları sağladığı anlaşılır. Fantastik resim 15. yy. 'da yaşamış olan Bosch ile başlamış olup, 20. yy. da Gerçeküstücülük adı altında biçim değiştirerek, günümüze dek süre gelmiştir. Gerçeküstücülerde sık sık görülen fantastik arayışlar, Freud'un geliştirdiği psikanaliz yöntemi ile, sanaksal yaratıda bilinç altının da etkisi olduğunu ortaya koymuştur. Figür, fantastik resimde, kimi zaman geleneksel sanatlara özgü titizlikle kimi zaman da gerilime yol açan deformasyonlarla ele alınmıştır. Bazı sanatçılar gerçek üstücücü bir tavırla resimlerinde, somut gerçeklere toplumsal olaylara, metamorfoza ve nonfigüratif arayışlara yönelmişlerdir, örneğin: Amerikan Soyut Dışavurumculuğu 'nun kökleri gerçeküstücülüğe dayanır. Bu çalışma figüratif olup fantastik unsurlar içerir. Fantastik resim konusu araştırılırken kişisel çalışmalarla sanat tarihinden seçilen örnekler arasında bağlantı kurulması kararlaştırılmıştır. Bu çalışmayla sanatçı kendi resimsel dilini fantastik resim yoluyla oluşturacaktır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY In traditional art we see the most of the religion stories has been painted with the inspiration from out of real world. If this attitude is perceived as a reflection of the artists 'power of imagination it can be understood that fantasy provides various expression for art. Fantastic painting has started with Bosch who lived in 15th century and has transformed as Surrealism in 20th century and it has gone on for a long time to the our time. The fantastic worries which is often seen in Surrealists, has proved that there was also an effect of subconscious in the work of art. Figure in the fantastic painting sometimes has been processed with meticulousness specific for traditional art and sometimes with deformations that providing for tension. Artists with Surrealist attitude has inclined towards to the concrate reals, social events, metamorphoses, and the non-figurative worries in their paintings. For example the origins of American Abstract Expressionism leans to Surrealism. This study is figurative and also includes fantastic elements while searching for fantastic painting, it has decided to connect with personal works between fantastic painting that choosen from art history. With this study, the artist will try to construct his own art language in the way of fantastic painting.