Hazcı (hedonik) tüketim davranışlarında televizyonun rolü: Sdü öğrencileri üzerine bir araştırma
The role of television in the hedonic consumption behaviour: A case study in students of Süleyman Demirel university
  1. Tez No: 207358
  2. Yazar: ŞEFİKA ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NURHAN PAPATYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Çağımızda hızla gelisen teknoloji, iletisim ve bilisim alanındaki değismeler tüketim olgusuna farklı bir boyut kazandırmıstır. Tüketiciler giderek temel gereksinimlerini karsılamak için yapılan tüketimden haz almak için gerçeklestirilen tüketime yönelmektedirler. Bu bağlamda hedonik tüketim kavramı ön çıkmaktadır. Hedonik tüketim ürünlerin duygusal yönü, ürünün tahrik ettiği fantezi ve hayaller nedeniyle tüketimin gerçeklestirilmesini ifade eder. Hedonik tüketimde tüketiciler ürünlerin duygusal yönünden tatmin olmaktadır. Tüketicinin bazı yoğun duyguları ekonomik ve yararcı karar vermesine engel olmaktadır. Televizyon ve reklam sektörü, duygu ve fantezilerin tetiklediği hedonik tüketimi destekleyici niteliktedir. Televizyonun yoğun yönlendirmesiyle ekran karsısında insanlar yasamın her alanında haz arayan bireyler haline dönüstürülmektedir. Televizyon programlarının eğlence ve haz alma odaklı, daha üst yasam tarzlarını öven yayın içerikleri insanları tüketime yönlendirmektedir. Bu çalısmada tüketiciler için değisen anlamıyla tüketim kavramı, değisen tüketici davranısları, tüketicilerin hedonik eğilimlerini tesvik eden tüketim kültürü olusumu, fantazya ve düsler sunarak insanları gerçeklik duygusundan uzaklastıran televizyon incelenmistir. Bu bağlamda Süleyman Demirel Üniversitesi öğrencileri üzerinde anket çalısması gerçeklestirilerek öğrencilerin hedonik tüketim davranıslarında televizyonun rolü belirlenmistir.
Özet (Çeviri)
In today?s world, consumption attains a different dimension because of the tranformations in fast developing areas of technology, communication and informatics. Consumers gradually tend to the consumption for having pleasure from the consumption for filling basic needs. In this context, hedonic consumption concept looms large. Hedonic consumption states that consumption is implemented by reason of emotional facet of products, fantasy and daydream that products arouse. Consumers are gratified by emotional facet of products in hedonic consumption. Intensive feelings of consumers forestall the economic or utilitarian purchasing decision. The television and advertising sector have supportive characteristics to hedonic consumption evoked by emotions and fancy. With the intense orientation, people in front of the screen, turn into a person seeking pleasure in every field of life. People are directed to consumption by television programme with their funfocused, pleasure-focused content and programme content that commend better mode of life. In this thesis, consumption concept with the varying purport for consumer changing consumer behaviour, constitution of consumer culture that induces hedonic consumption propensity of consumer, television which estranges people from the feeling of reality by offering fantasia and aspiration were studied. In this context, a survey study concerning the role of television in the hedonic consumption behaviour of student of Süleyman Demirel University were studied and the results were interpreted.