Kapaklı porselen sofra takımı tasarımı ve uygulaması
- Tez No: 21191
- Danışmanlar: DOÇ. HAMİYE ÇOLAKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET Bilerini kullanmaya başlayan ilk insan gereksinim duyduğu araçları yapmış ve geliştirmiştir. Kabileler a- rasınıiaki ilişkilerin gelişmesiyle birlikte, üre lilen a- raçlar karşılıklı gereksinimler doğrultusunda değişti rilmiştir.Böylece insan gereksinim duyduğu aracı yapmak yerine belli bir alanda branşlaşarak, iş bölümü oluştur muştur.Endüstri devrimiyle birlikte teknoloji gelişmi;?, fabrikalar kurularak seri Liretim başlamıştır. Seri üretimin temelini oluşturan tasarım, ilk önce beyinde başlar, yavaş yavaş biçimlenirken kapsamlı bir süreç sonunda eskizler ve tasarımlar oluşturulur.Tasar lama ve planlamayla bilinen ya da yeni yöntem ve teknik lerin geliştirilerek uygulanması sonucunda ürüne ulaşma sureci başlar. Üretilen her ürün yeni bir ürünün tasarlanmasına neden olmuş »böylece aynı işlevi gören çeşitli biçimler de ürünler üretilmiştir. Tasarımcı iyi bir gözlemci olmakla birlikte bire yin -kullanıcının davranışlarını önceden bilmek zorunda dır.Tasarımcı malzeme ve teknik bilgiye, çağa özgü biçim lendirme özelliklerine, bununla birlikte toplumun geçmiş kültür birikimine, değer yargılarına ilişkin bilgileri toplayıp analiz etmek durumundadır. Porselen sofra takımı tasarımını bunların dışında tutmak, başarısız ve kendi kültürümüzden uzak ürünlerin ortaya çıkmasına neden olur.Kapaklı Porselen Sofra Takımı Tasarım ve Uygulaması konu olarak ele alınırken, Anadolu kültüründeki kapaklı kaplar incelenerek, çağın gerektirdiği özellikleri taşı yan bir uygulama amaçlanmıştır. Sofra takımını oluşturan her bir ünitenin içerisindeki yiyeceklerin rahat yenme si, taşıma, servis yapma ve yıkama kolaylıkları gibi fonk siyonları da dikkate alınmıştır. Uygulamış olduğum bu çalışmada alçıdan anamodel ha zırlanarak üretim kalıbı alınmış ve sulu döküm yöntemiy le boş ve dolu döküm yapılarak rötuşlanmış, bisküvi pişi rimi (ön pişirim) yapılmıştır. Ön pişirim sonrası daldır ma yöntemiyle sırlanmış, sırlı pişirim yapılarak, kapaklı porselen sofra takımı gerçekleştirilmiştir. ii
Özet (Çeviri)
SUMMARY First man beginning to use hands has made and developed the instruments he needed. Together with the improvement of the relations among the clans, the instru ments produced have been exchanged with eacls other in the direction of mutual needs. Thus, man by being speciali zed in certain fields instead of making instruments in his needs, has formed the division of labour.Together with the industrial revolution the technology has deve loped, through the establishment of the factories the se rial production has begun. The design which forms the foundation of the serial production first starts in the brain, while it is being shaped gradually the outlines and designs are let be formed at the result of a wide period of process. At the end of the implementation of the known new methods and techniques by improving them which were known previously through designing and planning the process of reaching to the product begins. Each kind of product which has been produced has caused an another kind of product to be designed thus various kinds of products which have the same function have been produced. Even tough the designer is a good observer he has to know the behaviours of the individual -user beforehand. The designer is in a position of collecting the informa tion related with the material and technical knowledge, 111with the characters of giving shape which is specific to the contemporary age, together with these related with the prejudices and analyse them. To keep the porcelain dinner set out of these con siderations will be unsuccessful and causes products far distant to our own culture to occur. While Covered Porcelain Dinner Set Design and imp lementation is being taken in hand as a subject, the co vered cups included in Anatolian culture being examined an implementation carrying the characters which our contemporary age necessitates ha© beeû aimed. All kinds of food inside each of the units forming the dinner set to be had easily and the functions such as carrying, serving and washing have been taken into consideration too. At this study of mine which I have implemented the main model by being prepared from plaster and through watery casting method emty and full spills have been made and have been re touched, biscuit cooking been made (initial cooking). With the dipping method after initial cooking with dipping method the glazed cooking by being done the covered porcelain dinner set has been realized. iv