Fıkıh usûlündeki delillerin dayandırıldığı hadislerin tahrîci ve değerlendirilmesi
Studying orginating and evaluation of hadiths on which arguments in the procedure of Islamic law are grounded
- Tez No: 211930
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HABİL NAZLIGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
Cessâs el-Hanefî'nin el-Fusûl, Gazâlî es-Sâfiî'nin el-Mustasfâ, Ebû Ya'lâ el-Hanbelî'nin el- Udde, Bâcî el-Mâlikî'nin hkâmu'l-Fusûl, bn Hazm'ın el-hkâm ve Ebû'l-Hüseyin'in el- Mu'tezîlî'nin el-Mu'temed eserlerinde ittifâk edilen Kur'ân, Sünnet ve cma' ve ihtilâf edilen Medîne Ehli'nin cma'ı, Dört Halîfe'nin cma'ı, Çogunlugun cma'ı, Kıyas, Sahâbe Kavli, stıshâbu'l-Hâl, Seru' Men Kablenâ ve Sedd-i Zerâi' delillerine dayanak olarak zikredilen merfu' hadisleri tahrîc edip sıhhat durumlarını arastırtık. Tahrîci Kütüb-i Tisa' sınırlandırmayıp ulasabildigimiz bütün klasik kaynakları taramaya çalıstık. Sıhhat arastırmasını ise klasik ve çagdas kaynakları tarayarak tespit etmeye çalıstık. Hadislerin çogunlugunun sahih ve hasen oldugunu, az da olsa zayıf hadis kullanıldıgını tespit ettik; hadis diye nakledilen bazı haberleri ise klasik kaynaklarda tespit edemedik. Hadislere genellikle ihtisâren deginilmis ve bu hadisle konuya açıklık getirilmeye çalısılmıstır. bn Hazm ise genellikle senet ve metinlerini tam olarak nakletmektedir. Hadislere fıkıh usûlü okuması yapıldıgını, fıkıh usûlü'nün sahih hadislere dayanarak kurulmaya çalısıldıgını, delillerin dayandırıldıgı hadislerin katî' olması, yani âhâd hadisler degil de mütevâtir hadisler olması gerektigi, öngörülse de âhâd hadislerin ister istemez kullanıldıgını gördük. Hadislerin genellikle maksadına uygun bir biçimde dayanak olarak getirildigini, az da olsa maksadına uygun olmayan sekilde kullanıldıgını tespit ettik. Hadisler genellikle dört sekilde kullanılmıstır: 1. Konuyu hadisle ispat için. 2. Konuyu hadisle iptal için. 3. Hadis sahih olsa da dayanak olamayacagını bildirmek için. 4. Hadis zayıf oldugundan dayanak olamayacagını bildirmek için. Bazen bn Hazm, diger fıkıh usûlü müelliflerinin bir delili ispat için getirdikleri hadislerin aksine iptal ettigini ifâde etmistir. Bu çalısma, altı mezhebin ve bu mezheplerin sistemiyle fıkıh usûlü yazan müelliflerin ittifâk veya ihtilaf edilen deliller hakkında ne düsündüklerini, delilleri ispat veya iptal ederken kullandıkları ortak veya farklı hadisleri ve bu hadislerin sıhhat durumlarını ögrenmemize yardımcı olmaktadır.
Özet (Çeviri)
We studied originating and correctness of the Quran, Sunnah and Consensus hadiths agreed on in the Works of el-Fusul by Cessas el-Hanefi, el-Mustafa by Gazali esh-Shafii, el-Udde by Ebu Ya?la el-Hanbeli, Ihkam by bn Hazm and el-Mu?temed by Ebu?l Huseyin el-Mu?tezili and the controversial invalidated hadiths which are mentioned as grounds fort he Consensus of the Community of Medina, the Consensus of the Four Caliphs, the Consensus of the Majority, Syllogism, Agreement of the Companions of the Prophet Muhammed, Istishabu?l Hal (Religious Conversation), Sheru? Men Kablena (Previous Orders of Religion) and Sedd-i Zerai. We tried tos can all the classical sources that we could reach by not limiting our study of originating with Kutub-ı Tisa. Meanwhile, we tried to study the research of correctness by scanning classical and the correctness were authentic, but suspicious hadiths were used seldom, though; however, we could not confirm some hearsay reported as hadith in the classical sources. The hadiths in the books of procedure of Islamic Law were briefly touched on and the subject were tried to be clarified in connection with such hadith. Ibn Hasm, on the other hand, generally reports arguments and texts of hadiths completely. We observed that hadiths were generally used as grounds for serving the goal, but used as not suitable with the goal, though rarely. Hadiths were generally used in four ways in the works of procedure of Islamic Law that we studied: 1. To confirm the subject by hadith 2. To invalidate the subject by hadith 3. To show that the hadith could not be grounds though it was authentic. 4. To report that the hadith could not be used as grounds due to being suspicious. Sometimes Ibn Hazm expressed that the hadiths that other authors of procedure of Islamic Law presented to confirm a subject did not confirm the argument, on the contrary, invalidated the argument. Consequently, this study helps us learn what the six sects and the authors who write procedure of Islamic Law through their systems think about agreed on and controversial argument, and the common and different hadiths they used when confirming or invalidating arguments, and their state of correctness.