Tortum ve çevresinde görülen halk inanış ve uygulamalarının dinler tarihi açısından değerlendirilmesi
Popular beliefs and practices observed around tortum town in erzurum, and their evaluation according to history of religion
- Tez No: 211929
- Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Yüksek lisans tezi olarak hazırlanan bu çalısma, bir giris, üç bölüm ve bir sonuçtan olusmaktadır. Giris kısmanda arastırmanın amacı, kapsamı ve yöntemi gibi metodolojik bilgiler üzerinde durulmaktadır. Birinci bölümde arastırmaya konu olan ilçenin tarihi gelisimi, cografi yapısı ve dini durumu ile ilgili bilgilere yer verilmistir. kinci bölümde Tortum merkez ve çevre köylerinde yasayan insanların dogum, evlilik, yaslılık ve ölüm gibi insan hayatının safhalarını konu alan inanç ve uygulamalar ele alınmıstır. Üçüncü bölümde ise; insanların tabiatla iliskileri, tabiat olaylarına yükledikleri anlamlar ve tabiatüstü gizli-manevi güçler ile alakalı inanısları üzerinde durulmustur. Sonuç olarak çalısmamızda; insan hayatının her safhasında ve insanın ilgili oldugu her alanda inançsızlıga yer olmadıgı ve kaynagı ne olursa olsun insanların bir sekilde bu boslugu doldurdugu gerçegi gözlemlenmistir.
Özet (Çeviri)
This work prepared as Master Thesis includes introduction, three parts and Conclusion sections. In the Introduction the aim, method, problem and framework of the study are explained. In the First Part, history, geography and religious situation of the town are described. In the Second Part, popular beliefs and practices related to birth, marriage, old age and death will be described and analyzed as passage de rites. In the third section relations of people with nature, their thoughts on the natural events, popular meanings related to natural mysticism and their beliefs on their secret spiritual moral powers are presented. As a result there is no place for atheism in the stage of human life and in every field related with people and it was observed that what ever its origin is people have filled these gaps in any way.